İşte Sakarya'da plazma tedavisi uygulanan hasta sayısı

Sakarya'da koronavirüs tedavisi gören ve ağır durumda olan 29 hastaya, enfekte sürecini atlatmış hastaların kanıyla "İmmün plazma" tedavisi uygulandı.

İşte Sakarya'da plazma tedavisi uygulanan hasta sayısı

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Sakarya, koronavirüs tedavisinde Türkiye'deki en başarılı illerin başında geliyor. Bakan Koca'nın pandemi sürecinin en başında "riskli iller arasında" olarak açıkladığı ilimiz, tanı ve tedavideki başarısıyla oldukça iyi bir noktaya ulaştı. Bir süre önce binlerle telaffuz edilen vaka sayıları şuanda 60'ın altına düştü.

SON BİLGİLER

Bütün bunların yanında ilimizde "İmmün plazma" tedavisi konusunda da önemli çalışmalar yapıldı. Sağlık yetkilileri ve Vali Nayir'in iyileşen korona hastalarına yaptığı "kan verin" çağrısı sonrası çok sayıda hastamız Kızılay'a gitti. Kovid-19 hastalarının verdiği kan, plazma tedavisinde kullanılmak üzere hastanede testlerden geçti.

29 HASTAYA UYGULANDI

Bu tedavi Sakarya'da şu ana kadar koronavirüs tedavisi gören, yoğun bakımda olan ve çoğunluğu solunum sıkıntısı yaşayan(entübe) toplam 29 hastaya uygulandı. SAÜEAH'ta tedavi gören bu hastaların bazıları "pasif bağışıklık transferi" olarak tanımlanan bu tedavi sonrası sağlığına kavuştu. Bağışların devam ettiği plazma tedavisi üzerinde çalışılıyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 11:26
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER