İşte Sakarya'daki aktif vaka sayısı...

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü son günlerde vakaların yükseldiği Sakarya'da, aktif vaka sayısının 400'ü geçtiğini söyledi.

İşte Sakarya'daki aktif vaka sayısı...

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde yaptığı her açıklamada "vaka artış hızı yükseliyor" diyerek herkesi uyarıyor. Uzun süredir 1000'in altında olan günlük vaka sayımız bir haftadır 1100'ün üzerinde seyrediyor. Artış ivmesi, ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da gözleniyor. 5'lere kadar günlük vaka sayımız son günlerde ortalama 30'un üzerinde görülüyor. 100'lere kadar düşen aktif vaka sayımız ise 400'ün üzerine çıktı. Uzmanlara göre bu artışın sebebi Kurban Bayramı tatilinde yaşanan hareketlilik. Bu görüşe göre, 1 milyon tatilciyi ağırlayan ilimizde temaslı aktif vakalar yeni ortaya çıkıyor.

DİKKAT ETMEZSEK DAHA FAZLA YÜKSELİR

Artışın sebebinin vurdumduymazlık olduğunu belirten Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü Yenihaber'e yaptığı açıklamada, "Maske çıkarılmasının serbest olduğu bir kamu alanı bulunmamaktadır. Eğer bir ortamda yalnız değilseniz mutlaka maske ve mesafeye dikkat edeceksiniz. Son dönemde vaka sayısında ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da artış var. Son verilere göre aktif vakamız 400'ün üzerine çıktı. Bunların sebebi maske, mesafe kuralına riayet edilmemesidir. Toplu alanlardan kaçınmayıp, insanlarla görüşürken buna dikkat etmezsek bu sayıların yükselmesi kaçınılmaz. Risk daha fazla büyümesin. Tüm Sakarya halkımıza sesleniyoruz, sayılarımız daha fazla yükselmesin. Gerekeni yapalım." dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 15:33
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER