İşte Sakarya’da korona aşısının başlayacağı tarih

Alman biyoteknoloji şirketi ile Amerikan ilaç şirketinin ortak geliştirdiği “BNT162ö” adlı potansiyel yeni tip koronavirüs aşısının ilimizin de aralarında bulunduğu 81 ilden bin gönüllü denek üzerinde test edilmeye başlandı. İlk deneklere aşı ekim ayının son haftası yapılacak.

İşte Sakarya’da korona aşısının başlayacağı tarih

sakaryayenihaber.com -

80 KİŞİDE DENENECEK

Piyaya çıkmadan önceki son aşama olan 30 bin kişilik Faz 3 denemeleri temmuz ayında başlayan “BNT162ö” adlı aşısı için ülke bazlı yürütülen klinik deney çalışmalarında Türkiye’de yer alıyor.

Söz konusu denek aşıları eylül ile ekim arasında Türkiye’de 1000 gönüllüde test edilecek. Bu kapsamda Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne ilimizden gönüllü olarak başvuran 80 kişi üzerinde denecek.

KARABAY YÜRÜTECEK

Test çalışması Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastanesi Anabilim Dalı’ndan Prof.Dr. Oğuz Karabay tarafından yürütülecek. Sakarya'da bulunan 80 gönüllü denek için Ekim ayının son haftası öngörüldü. 80 denek gün gün belirli guruplar halinde çağırılarak aşılanacak. Aşı sonrası deneklere verilecek tabletler ile gönüllülerin durumları kontrol atında tutulacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 00:16
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER