Kahvehanelerde oyunlara izin verilsin

Sakarya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altay, kovid-19 salgını süreci içerisinde oda olarak yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Altay, yetkililere seslenerek kahvehanelerde oyunlara izin verilmesini istedi 

Kahvehanelerde oyunlara izin verilsin

 Kovid-19 salgını nedeniyle 16 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelge ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu hatırlatan Altay, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran tarihinde tekrar faaliyetlerine başladığını söyledi. 

500 YILLIK KÜLTÜRDEN GELİYOR

Kahvehanelerin yaklaşık 500 yıllık bir kültürden geldiğini söyleyen Başkan Altay, “Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür” dedi. 

DEVLETTEN TALEPTE BULUNDULAR

Başkan Altay, esnafın neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına geldiğini ve devletten talepleri olduklarını söyledi. Altay talepleri şu şekilde sıraladı; “Kovid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz”  

“KURALLARA RİAYET EDİYORUZ”

Kahvehanelerde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edildiğini vurgulayan Altay, “Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu. Serkan Ok 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 12:58
YORUM EKLE