Karasu'da denize giden yasaktan muaf!

Karasu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, turistlerin mağdur olmaması için hafta sonu YKS için alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararında Karasu plajlarını kullananların muaf tutulduğunu açıkladı.

Karasu'da denize giden yasaktan muaf!

Karasu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakamlık toplantı salonunda Kaymakam Aziz Mercan başkanlığında toplandı.

İşte yapılan açıklama:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.06.2020 tarihli ve 10133 sayılı Genelgesi gereğince; YKS Sınavı süresini kapsayacak şekilde 27 Haziran Cumartesi günü 09:30 ile 15:00 arasında ve 28 Haziran Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Öte yandan, turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş-çıkış kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı misafirlerin turizm beledilerine yoğun rağbet göstermesi beklenmektedir.

Bu kapsamda İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

Bu çerçevede ilgi Genelgemizde yer alan istisnalara ek olarak;

Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistlerin;

Rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar),

Plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil),

Müze ve ören yerleri ile tarihi/kültürel/dini anıtları/ibadethaneleri/türbeleri ziyaretleri,

Ayrıca bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanların, YKS sınavının olduğu 27­/28 Haziran tarihlerinde belirli saat aralığında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliğiyle karar verilmiştir

banner3
YORUM EKLE