Kendinizden emin değilseniz Kolonya koklayın!

Dünyayı saran Koronavirüs salgını ile ilgili Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ önemli uyarılarda bulundu.

Kendinizden emin değilseniz Kolonya koklayın!

İngiltere’deki uzmanların ısrarla koku ve tat alma bozukluklarının Koronavirüsü semptomlarından olduğunu dile getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, Bu şekilde bozukluklara sahip olan kişilerin enfekte olmuş olabileceğini ve bu süreci hafif atlatarak farkında olmadan yüzlerce kişiyi enfekte edip virüsü başkalarına da bulaştırabileceğini dile getirdi.

Eğer koku ve tat alma bozuklukları ile ilgili son dönemde başlayan şikayetleriniz varsa ilk kontrolü kendiniz ve çevrenizdekilere yaptırabilirsiniz. Virüsten korunmak için günlük kullandığınız kolonya ve dezenfektanları koku alabileceğiniz mesafeden koklayarak kendinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer koku alma duyunuzda zayıflama olduğunu tespit ederseniz sağlık kuruluşlarına başvurmanızda ve kendinizi izole ederek karantina uygulamanızda fayda var.

Taşıyıcı durumda olmamak için oto kontrolün ciddiye alınmasını özellikle vurgulayan Doç. Dr. Altundağ şu aşama da herkesin risk altında olduğu konusunda uyardı.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER