Kızılay, "Kan stoklarımız tükendi"

Koronavirüs salgını ve Ramazan ayının gelmesi nedeniyle Kızılay'da kan stoklarının tükenme noktasına geldiği belirtildi.

Kızılay, "Kan stoklarımız tükendi"

sakaryayenihaber.com -

Türk Kızılayı ülke genelinde kan stokları ile en elzem durumlarda hayat kurtarmaya devam ederken, Kızılay bünyesinde yer alması gereken kan stoklarının kritik seviyenin de altına düştüğü ilan edildi ve acil uyarı açıklaması yapıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, yüzbinlerce insana bulaşan ve binlerce insanın da ölümüne neden COVID-19 kan bağışını olumsuz yönde etkiliyor.

Kızılay COVID-19 hastalığından iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisi için “Immün Plazma Bağışı” alanında faaliyetlerini sürdürürken, ülkemizin kan ve kan ürünlerine olan ihtiyacını karşılamak üzere Kan Bağışı Noktalarında hizmet göstermeye devam ediyor.

Kan bağışçılarının virüs karşısında taşıdığı kaygılar dolayısıyla Kızılay’a yapılan günlük kan bağışları ve buna bağlı olarak kan stok seviyesi yarı yarıya azaldı ancak bir yandan kana olan ihtiyaç aynı oranda devam ediyor. Kızılay, her hafta düzenli kan alması gereken talasemi hastaları, trombosit ihtiyacı olan lösemi hastaları ile kazalara bağlı yapılması gereken acil ameliyatlar için kan ve kan ürünü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bu hizmetin sürekliliği için Kızılay, günlük hizmete sunulan kan ve kan ürünlerinin günlük kan bağışının iki katı olduğu içinde bulunduğumuz pandemi döneminde de 18-65 yaş aralığındaki her sağlıklı bireyi kan bağışına davet ediyor. 

COVID-19 Kan Yolu ile Bulaşmıyor

COVID-19 kan yoluyla değil sadece solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Kan bağışçıları ise Kızılay Kan Bağış Merkezlerinde gerçekleştirilecek bağış işlemi öncesinde sorumlu hekimler tarafından muayene edilmekte; kendilerinin kan sayımlarına, tansiyonlarına, ateşlerine ve genel sağlık durumlarına bakılmaktadır. Ayrıca kan bağışında bulunmak bağışıklığı düşürmemekte aksine kök hücreleri aktive ettiği için bağışıklığı canlandırmaktadır.

Kızılay Kan Bağışı Noktaları 

Kızılay Kan Bağış Merkezleri hastaneler içerisinde olmayıp, ülkemizin farklı noktalarında faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu noktalar her zaman ki gibi sürekli dezenfekte edilen, steril ve son derece güvenli ortamlardır. Görevli personeller ise hijyen kurallarına son derece önem vererek, koruyucu ekipmanlarla görevlerini yerine getiriyor.

Kızılay Sakarya Şubesi de Demokrasi Meydanı'nda kan bağışı yapmak isteyen vatandaşları bekliyor.

Kan bağışında bulunmak için size en yakın olan Kızılay Kan Bağış Merkezini görebilir veya 168 Çağrı Merkezini arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 13:14
banner3
YORUM EKLE