Korkutan iddia: Sakarya'da günlük 130 vaka var

Sakarya Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli, kovid-19 salgınının dünyada biteceğini fakat finale Amerika ve Türkiye’nin kalacağını ileri sürdü

Korkutan iddia: Sakarya'da günlük 130 vaka var

sakaryayenihaber.com-Serkan OK'un özel haberi

Sakarya Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli, kovid-19 salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana yaşanan süreci, salgına karşı alınan tedbirler, Sakarya’daki günlük vaka sayısı, grip ve zatürre aşısı ile salgının biteceği tarih ile ilgili değerlendirmede bulundu.

‘VAKA SAYISINI BİLEN YOK’

Sakarya’da vaka sayısının net olarak bilinmediğini iddia eden Gedikli, “Her ilçenin vakaları ayrıdır. Şu anda Sakarya’da nüfusa göre bakıldığı zaman günlük ortalama 130 vaka var. Tabi ekstra durum haricinde. Aktif vaka sayısını bilmiyoruz. Çünkü iyileşenlerde oluyor. Sakarya’daki kovid-19 süreci, Türkiye’deki süreçle aşağı-yukarı aynı. Virüs hala bilinemiyor. Tam olarak aydınlatılmamış. Mesela kime daha çok etki ediyor bilinmiyor. Yani bu hastalık nelere göre kendini belli ettiriyor, belli değil. Hem Türkiye’de hem de dünyada bu virüsle ilgili yeterli bir bilgi yok. Sakarya’da da vaka sayısını kimse tam olarak bilmiyor” dedi.

‘NİSAN AYINDA PİK YAPTI’

Sakarya’da vaka sayısının en fazla nisan ayında olduğunu söyleyen Başkan Gedikli, “Kovid-19 salgını da bir grip çeşididir. Bizim endişemiz, grip mevsimine girmemiz. Yani grip olacağı gibi birde koronavirüs var. Belki olmayabilir o da önlem alınırsa olur. Maalesef hastanelerde maske takmayanlar var. Tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Hükümeti de anlıyorum, ekonominin bir yandan işlev yapması gerekiyor. Hükümet olarak karar alınıyor fakat bu tam anlamıyla uygulanmıyor. Sakarya’da 3 gün boyunca sıkı bir şekilde tedbirler ve cezalar uygulanırsa herkes sıkı bir şekilde tedbiri alır” diye konuştu.

‘3 HASTANE PANDEMİ HASANESİ’

Başkan Gedikli, “Nisan ayında eski doğum evi ve Yenikent Devlet Hastanesi pandemi hastanesi değildi. Şu anda eski doğum evi, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma ile Yenikent Devlet Hastaneleri pandemi hastanesi olarak kullanıyor. ‘Sakarya’da nisan ayında pik yapıldı’ diyoruz. Mantıken bakıldığı zaman insanın aklında soru kalıyor? Nisan ayında pandemi olarak tek hastane varken, şu anda 3 hastanede var? Bu da şu anda sayının daha fazla olduğunu gösteriyor mu?” diye sordu.

‘YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI AZ DEĞİL’

Sakarya’da yoğun bakım yatak sayısının az olmadığını kaydeden Başkan Gedikli, “Sakarya’da yoğun bakım yatak sayısının az olduğunu söylüyorlar, bunu söyleyen neye göre söylüyor? Yoğun bakım yatak sayısı nüfusa göre belirlenir. Türkiye, yoğun bakım yatak sayısında Avrupa’da açık ara birinci. Sakarya’da yoğun bakım yatak sayısı az değil. Sakarya’da tek sorun tıp fakültesinin hastanesi yok. Korucuk’taki binanın yanına 400 yataklı bir hastane yapılabilir. Bu yapılırsa Sakarya’nın sorunu olmaz” şeklinde konuştu.

‘AŞILARLA İLGİLİ SORUN YOK’

Son zamanlarda gündem olan grip ve zatürre aşısı konusuna da değinen Gedikli, “Grip ve zatürre aşılarını biz, 65 yaş ve üstüne, ayrıca kronik hastalığı olan risk grubuna öneriyoruz. Aşılar bu aylarda çıkar. Aşı, bir önceki yılın en çok hastalık yapan virüs gruplarına göre hazırlanır. Şu anda bu aşılarla ilgili herhangi bir sorun yok. Grip aşısının piyasaya çıkma tarihi ekim ayıdır. Aşılar, virüse göre geliştiriliyor. Şu anda korkumuz kişi iki farklı salgına yakalanırsa çok ölümcül olabilir. En azından koronavirüs haricindeki salgının önüne geçebilmek için bu aşının yapılması gerekir. Grip ve zatürre aşısını riskli gruplara devlet ücretsiz veriyor. Şu anda bütün sağlık ocaklarında zatürre aşısı var” dedi.

‘VİRÜS, MUTASYONA UĞRAMALI’

Vatandaşın, alınan kurallara uyması gerektiğinin altını çizen Gedikli, “Maalesef, vatandaşlar kurallara uymuyor” dedi. Etkinliklerin tedbir çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini savunan Gedikli, uyulmadığı takdirde yaptırımların ağır olması gerektiğini vurguladı. Gedikli son olarak şunları söyledi, “Kovid-19 salgını dünyada biter, finale Amerika ve Türkiye kalır. Ne zaman biteceğini yıl olarak söyleyemeyiz. Ben aşı çalışmalarından çok umutlu değilim. Olmayacağını da söylemiyorum. Çünkü aşı tarihine bakıldığı zaman tam etkili aşıların bulunması yıllar sürmüş. Korona 2 ay sonra da bitebilir fakat virüs mutasyona uğrarsa olur. Mutasyon olumlu bir değişikliğe uğrarsa öldürücü olma özelliğini yitirir ve ortadan kalkar, böyle bitebilir. Bizim bilim insanlarının beklediği şey, iyi bir mutasyon.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 09:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet demirci
Mehmet demirci - 4 ay Önce

dünyada finale neden Türkiye kalsın ki dünya ya yardım ediyoruz bunu görmeyen kör gözünüz var gerçi tabipler odasından Türkiye olarak da fazla bişey beklemiyorum ülkeye saldıranların çoğuna arka çıkan bi kurum içlerinde Allahdan vatan sever varda onlara dua ediyoruz