Korona hastaları buna dikkat: Ölüme götürebilir!

Koronavirüs ilaçlarının yan etkileri olduğu ve zararlı olduğu gerekçesiyle kullanmayan hastalar için konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan,"Kullanmayanlar 3-4 gün sonra hastaneye geliyor. Bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz, ölüme kadar gidiyor" dedi

Korona hastaları buna dikkat: Ölüme götürebilir!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, korona tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. 

İlhan, korona tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili "yan etki" ve "zararlı olduğu" yönündeki iddialara cevap verdi.
Prof. Dr. İlhan, bu ilaçların kullanım olayı olduğunu ve kullanmadan iyileşmenin güç olduğunu ifade etti.

İlhan'ın açıklamaları şöyle:

İster yoğun bakım olsun, ister evde olsun, ister hastanede yatarak tedavi olsun hep aslında aynı ilaçları kullanıyoruz.

Vatandaşlarımız, bu ilaçların kullanım onayı olduğunu bilmesi, bu ilaçları kullanmadıkları takdirde iyileşmeyeceklerini bilmesi gerekir. Şöyle durumlar ile çok karşılaşıyoruz; 'ben 40 yaşındayım hocam, bana bir şey olmaz.

Filyasyon ekibi gidiyor, ilaçlarını veriyor, ilacı kullanmıyor. 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. Yoğun bakımda daha zor, acı veren bir süreç bekliyor ve ilaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor.

O kişi ilaç kullanmayınca evde kaldığı süre içinde evdekileri de enfekte etme ihtimali ortaya çıkıyor. Aynı evden 2-3 kişi ağır hasta olarak karşımıza çıkabiliyor. Mutlak suretle hekimlere güvenelim, verilen ilaçları kullanalım.

İnternetten kaynağı belirsiz, kanıta dayalı olmayan, sosyal medyada dolaşan bilgilere güvenmememiz gerekiyor. Herkesin kendi uzman olduğu konuda konuşması gerekiyor

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 19:17
banner3
YORUM EKLE