Korona hastalarına umut oldular!

Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, pandemi sürecinde ağır hastaların tedavisinde kullanılması için 6 ilden 428 kişinin immün plazma bağışladığını söyledi 

Korona hastalarına umut oldular!

Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, pandemi sürecinde Kızılay olarak yapılan faaliyetler, kan stoklarındaki son durum, İmmun plazma bağışı, kök hücre bağışı ve pandemi nedeniyle olası bir durumda karşılaşılabilecek durumlarda alınacak tedbirlerle ilgili konuları gazetemize değerlendirdi. 
KIZILAY ŞEHİDİNİ ANDI
Suriye'nin kuzeyinde görevli Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırı sonucunda şehit olan Türk Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman’a, Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Tiryaki, “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır sloganımız var. Ancak duyarsız olan insanlar, kendi yakınlarından birisine kan ihtiyacı olduğu zaman bizlere ulaşmaya çalışıyorlar. Bizde elimizden gelen yardımı yapıyoruz. İnsanlar, kan ihtiyacının her zaman olduğunu düşünerek düzenli olarak kan vermeli’ dedi. 

İLK 8 AYDA 21 BİN ÜNİTE 
Sakarya olarak ağustos ayı itibariyle 21 bin ünite kan aldıklarını söyleyen Tiryaki, “Hedefimiz 36 bin. Pandeminin başladığı nisan ayında sayımız biraz düştü. Türkiye’de kan alma sayısında ilk 5’in içerisindeyiz. Pandemi sürecinde hastanelerde çok acil olmadığı sürece ameliyatlar ertelendi. Normalleşme süreciyle birlikte ameliyat sayısında çok hızlı bir artış oldu. Aynı zamanda Batı Karadeniz Bölge Müdürlüğü olarak bugüne kadar Sakarya hep destek alırdı fakat diğer illerimiz bu sefer zayıf kaldı ve buralara destek vermek durumunda kaldık. Şehrimizde özellikle negatif gruplarda maalesef eksik var. Çözülemeyen ya da ameliyatı ertelenmiş hasta da yok” diye konuştu. 

BATI KARADENİZ’DEN 428 DONÖR 
İmmun plazma bağışı kampanyasını da yürüttüklerini hatırlatan Tiryaki, “Sakarya’daki merkezimizde plazma bağışı alma makinamız yok, Kocaeli’de alınıyor. Karabük, Zonguldak, Düzce, Bolu, Sakarya ve Kocaeli bölgesi olarak 428 donörümüz oldu. 2020 yılında Sakarya olarak 2 bin 39 kök hücre bağışı aldık. Kan hizmetleri haricinde kovid-19 sürecinde Sosyal Vefa Destek Grubu aracılığıyla yaklaşık 30 bin gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Özelden gelmiş olan yardımları da ilgili birimlere ulaştırmayı sağladık. Bunun yanında karantina sürecinde kalan vatandaşlarımızın yemek ve kantin ihtiyaçlarını da Kızılay olarak karşıladık” ifadelerini kullandı. 

‘REHAVETE KAPILMA VAR’
Kovid-19 vakalı kişilerin dışarıya çıktıklarını ve seyahat ettiklerini üzülerek duyduğunu vurgulayan Başkan Tiryaki, “Maalesef rehavete kapılma var. Biraz bu konuda duyarsızız. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildi. Genelge kapsamında karantina sürecini aşan kişilerin yurtlara yerleştirilmesi vardı. Biz de Sakarya’da ilk vakamızı alarak yurda yerleştirdik. Böyle bir zorunluluğu kimse hak etmiyor ama vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor” dedi. 

‘OLASI BİR DURUMA KARŞI HAZIRIZ’
Olası bir durumda Kızılay olarak hazır olduklarını söyleyen Başkan Tiryaki, yemek ile ilgili herhangi bir sorunun olmadığını kaydetti. Tiryaki, “Firmalar ile sözleşmelerimizi yaptık ve biz hazırız. Pandemi sürecinde kapatılan mahalle ve sokaklar olmuştu ve buralarda aile gözetmeksizin gıda kolilerini ulaştırmıştık ve yine bu hazırlığımız da var. Tabi şunu da belirtmek isterim, ‘devlet bize bakacak’ deyip rehavete kapılmamak gerekiyor. İnsanlarımızın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Çünkü bir taraftan da ticari hayatında devam etmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, kalabalık ortamlardan uzak durmaları ve salgına karşı tüm tedbirleri almalarıdır” diye konuştu. Serkan Ok 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 11:23
banner3
YORUM EKLE