Korona vurdu! Onları zorlu günler bekliyor...

Şehrin en eski alışveriş noktalarından biri olan Uzun Çarşı, kovid-19 salgınından olumsuz etkilendi. Pandemi sürecinde ekonomik açıdan olumsuz etkilerinin hala devam ettiğini söyleyen esnaf zor günler geçiriyor

Korona vurdu! Onları zorlu günler bekliyor...

Ülkemizde koronavirüs salgınına karşı tedbir amaçlı kapatılan dükkanlar, 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme kapsamında yeniden faaliyetlerine başlamıştı. Esnaflar işyerlerini açtıklarını fakat siftah yapamadıklarını belirtiyor, Uzunçarşı esnafları ise kan ağlıyor. 

‘İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK ZOR’

17 yıldır Uzun Çarşı’da esnaflık yapan Serkan Uzak, pandemi öncesine göre müşteri sayısında büyük oranda azalma olduğunu belirterek, “Pandemi sürecinden beri işlerimiz iyi değil. Maalesef keyfimiz yok. Salgın sürecinden beri dükkanım sıkıntıda. Eleman çalıştıramadığım için tek çalışıyorum. Dükkanın elektrik ve su giderleri var. Bunları sürekli karşılamak gerekiyor, aynı zamanda eve ekmek götürmem gerekiyor. İhtiyaçlarımız var hepsini karşılamak zor” diye konuştu.

‘TÜKENİYORUZ’

Dükkan kirasını ödemekte zorlandığını belirten Uzak, “17 yıldır kiramı düzenli bir şekilde ödedim ama bu süreçte zorlanıyorum, Müşterileri oranımız yüzde 50 düştü. Gelen müşterilerin alım gücü ise zayıf. Hep ucuz ve uygun fiyatlı ürünleri tercih etmek zorunda kalıyorlar. Ayakta kalabilmek için mücadelemiz devam ediyor ama tükeniyoruz. Önümüzü göremiyoruz. Bu yüzden dükkanıma ürün takviyesi yapamıyorum. Dükkanım kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. İnşallah her şey düzelir” dedi.

‘KALİTELİYE TALEP YOK’

Uzun Çarşı’da giyim- aksesuar üzerine dükkan işleten Oğuz Çelik ise, “Müşterinin bütçesi yetersiz. Bizde düşük kaliteli ürünler satmak zorunda kalıyoruz. Kaliteli ürüne talep yok. Satışlarımız adet bazında düştü. Haziran ayı itibari ile biraz düzelme var ama onun dışında sabit bir durum içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

‘ALIM GÜCÜ DÜŞÜK’

Dükkan çalışanı Bilgi Kaçmaz ise işler salgından dolayı yarı yarıya düşmüş durumda, “Satışlarda istediğimiz sayıya ulaşamıyoruz. Bir gün iyiyse iki gün satışımız olmuyor, bir denge içerisinde değil, iş verenlerimiz kiralarında zorlanıyor” şeklinde konuştu. Geçen seneye göre satışların durgun olduğunu vurgulayan Uzun Çarşı dükkan işletmecileri; ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını söylerken hem müşterinin hem kendilerinin zor geçindiğini belirtti. İnsanların alım gücünün düşük olduğunu vurgulayan esnaflar geçimin zor olduğunu belirtti.

‘CEPTEN GİDİYOR’

1962’den beri Uzun Çarşı’da esnaf olan başka bir esnaf ise, vatandaşın hiçbir dönemde bu kadar sıkıntı çekmediğini belirterek, “Herkes geçim sıkıntısı derdinde, ihtiyaçlarımızı da tam anlamıyla karşılayamıyoruz. Pandemiden beri kazancımız kısıtlı, sürekli cepten gidiyor. Müşterilerin alım gücü çok zayıf. Eski normal yaşantımızda kolaylıkla yaptığımız şeyler şu an hem müşteriye hem bize lüks kaçıyor. Hükümetin esnaflar konusunda atılımlarını bekliyoruz” dedi. Merve KURTULAN 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 13:38
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 1 ay Önce

Hiç şikayet etmesinler, ben 42 yaşındayım hiç değişmedi, akşam 17:00-18:00 dedimmi memur gibi kapatıyorlar yıllardır, Adapazarı'nın en eski çarşısı diyoruz bunun pandemi ile ilgisi yok akşam 19:00 dan sonra Uzunçarşıya girmek için cesaret lazım. İnsansız çarşı iş olması için ilk önce saat 22:00 veya 00:00 a kadar açık olunmalı ve bayramdan bayrama değil sürekli olmalı ki insanlar gezebilsin alışveriş yapabilsin, işten çıkıyorsun çarşıdan bir şey alıcan esnaf dövecek gibi bakıyor gitte dükkanı kapatalım diye dikkat edin Adapazarı o tarafa doğru hiç ilerlemiyor ve gelişmiyor. Bu tesadüf mü sizce İLK ÖNCE ÖZELEŞTİRİ YAPABİLMELİYİZ, Saygılarımla.

Çeşme Meydanı Esnafı
Çeşme Meydanı Esnafı @Uğur - 1 ay Önce

10 numara tespit tebrikler

SIRADAKİ HABER