Koronada tehlike: Böyle devam ederse...

Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka sayılarının artışıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu

Koronada tehlike: Böyle devam ederse...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,  koronavirüsle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Özlü, son sayıların virüsün hala aramızda olduğunu anlattığını ifade etti.


Özlü'nün açıklamaları şöyle:

Vaka sayılarında bir artış var. Bu herkesi biraz endişelendirdi. Bence endişelenmekte fayda var. Çünkü endişelenmezsek eğer tedbir almayız. Oysa şu dönemde çok dikkatli olmamız gerekiyor.

Günlük vaka sayılarındaki artış böyle devam ederse önümüzde ciddi bir tehdit söz konusu olabilir.

Bu aslında bir uyarı. Virüs bize şunu söylemek istiyor; “Ben bir yere gitmedim. Sizi terk etmedim. Bekliyorum. Fırsat kolluyorum. En ufak bir tedbirsizlik gösterdiğiniz zaman hemen sizi hastalandırmaya devam edeceğim. Ayağınızı denk alın.” diyor.

Bir salgının kontrol altında olup olmadığını gösteren tek parametre günlük vaka sayıları değil. Toplam vaka sayısı yani hasta havuzumuzun artıp artmadığı önemli. Günlük vakaların ne kadarının hastaneye yattığı ne kadarının ayakta tedavi edildiği ya da asemptomatik olduğu önemli.

Bugün için salgın halen kontrol altında devam ediyor. Ama bu günlük vaka sayılarındaki artış, bu konuda bizi uyarıcı, endişe verici bir parametredir.

VAKA SAYISI NEDEN YÜKSELDİ?

Peki ne oldu da günlük 700-800 vaka sayılarından 1400-1500’lü rakamlara geri geldik? Bu sorunun cevabını bir şekilde biliyoruz. Her gün medyada yayınlanan görüntüler, insanların kalabalıklaşması, mesafeye dikkat etmemesi, maskelerini usulüne uygun bir şekilde kullanmaması normalleşme sürecinin yanlış anlaşılmasıyla ilişkili bence.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 01:35
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER