Koronada ürküten tespiti böyle açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, virüsün soğuk havalarda daha fazla canlı kalabileceğini belirterek vatandaşları uyardı

Koronada ürküten tespiti böyle açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, virüsün bulaşı seviyesi ve son gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kara, herkesi yıl başında yapılacak görüşme ve planların seneye ertelenmesi konusunda uyararak,"Normalde 1 dakika canlı kalan virüs, soğuk havada 10 dakika yaşayabiliyor" dedi.

Ateş Kara'nın açıklamaları şöyle:

10 DAKİKA KALIYOR

"Biz sıcaklıktan ve güneş ışığından bu virüsün etkilendiğini söylemiştik. Eskiden masa üstünde belki 1-2 dakikada hatta 30 saniyede güneş varsa etkinliğini kaybediyordu. Şimdi bu süre mevsimin kışa dönmesi havanın soğuması nedeniyle belki 5 dakikaya çıkıyor. Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir. O nedenle size ait olmayan başkasına ait olan ortamlarda, dışardayken mutlaka ve mutlaka el hijyenimize bizim bu dönemde daha fazla dikkat etmemiz lazım. Su ve sabunla el yıkamayı ya da el antiseptiği kullanmayı biraz artırmamız gerekiyor" 

'YILBAŞINI TELEFONLA KUTLAYIN'

"Yılbaşında birileriyle görüşmek istiyorsanız 'lütfen bunu seneye yapalım' deyin. Bu virüsün yaşayabildiği tek konağı insan ve karşılaştığın her insanda da virüsün olma ihtimali var. Şikayeti olmadan herhangi bir bulgusu olmadan da olma ihtimali var. O kişinin virüssüz olma ihtimalinden eminsen, kesinlikle 'virüsü yok' diyorsan 'buna garanti veriyorum' dersen kabul görüşülebilir. Ama değilse lütfen bu dönemde biraz mesafe ile ve telefonla yılbaşı akşamını kutlayacak şekilde hareket etmeye çalışalım. Ara tatilde rakamlara bakılır, şartlara bakılır ve bence o zaman basamak basamak okulların açılması tartışılabilir; ama bugün için baktığımızda bizim ivedilikle rakamların düşmesini sağlamamız lazım"

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 10:03
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elagözlü
Elagözlü - 4 hafta Önce

Madem yazın hızla ölüyordu bu virüs kışa girmeden tam kısıtlama getirilseydi hepimiz kurtulsaydık bu hastalıktan