Koronavirüs 3 sebepten dolayı yeniden yayılmış!

Bilim Kurulu, koronavirüsün yayılmasında en büyük etkenlerin başında 3 farklı sebebin olduğunu açıkladı

Koronavirüs 3 sebepten dolayı yeniden yayılmış!


3 SEBEP

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 1 Haziran’da birçok yasağın kalkması ile birlikte başta Anadolu olmak üzere artan koronavirüs vakalarının kaynağına yönelik detaylı bir çalışma yaptı.

BİRİNCİSİ YAKIN ZİYARETLER

Türkiye gazetesinin haberine göre; Filyasyon ekiplerinin verilerine göre, virüsün yayılmasında üç önemli sebep belirlendi. Seyahat yasaklarının kalkması ile birlikte büyükşehirlerden memleketlerine gidenlerin yaptığı geniş aile buluşmalarının yayılmada en büyük sebep olduğu görüldü.

Virüsten dolayı hastanelere başvuranların büyük bölümünün aynı soyadını taşımalarının da bu tespiti teyit ettiği belirtildi.

Bilim Kurulunun son toplantısında da gündeme gelen vaka artışlarına yönelik değerlendirmelerde “Mesela şehir dışından gelenler akrabalarla buluşmuş, geniş sofralar kurulmuş. Toplu ziyaretler yapılmış. Özellikle Anadolu’daki vaka artışının en büyük sebebi, aile içindeki bulaşmalardan kaynaklanıyor” görüşü dile getirildi.

İKİNCİSİ GENÇLER 

İkinci büyük sebep ise bütün ikazlara rağmen kız isteme, nişan ve taziye gibi geleneksel toplantıların devam etmesi ve bu ortamlarda kuralların ihlal edilmesi olarak gösterildi.

Bu gibi faaliyetler için başka illerden gelen akrabaların bu törenlere katılarak, virüsü bulaştırdığına dikkat çekildi.

ÜÇÜNCÜ SEBEP

Kurul, virüsün yayılmasındaki üçüncü sebebin ise gençlerin vurdumduymazlığından kaynaklandığı tespitini yaptı.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 4 gün Önce

Düğünlere pikniklere denizlere bari yasak getirin bu millet sokakta orda burda onun bunun evinde yemeye alışıktı ve hala devam ediyorlar oturduğum yerde sinir hastası oldum cahil insanlar cahil

SIRADAKİ HABER