Koronavirüs aşısına dair tüm bilgiler... SAÜ'lü profesör açıkladı

Çin aşısı ile BioNTech-Pfizer aşısı arasındaki farklar nedir? Türkiye’nin yerli aşısında son durum… Yerli aşımız hangi özellikte olacak, ne zaman kullanılmaya başlanacak? Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karabay, aşı ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı…

Koronavirüs aşısına dair tüm bilgiler... SAÜ'lü profesör açıkladı

Merve KURTULAN’ın özel haberi
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle aşı çalışmaları pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yerli aşı çalışmalarına devam ediyor. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Oğuz Karabay yerli aşı çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
Yerli aşı çalışmalarında son durumu açıklayan Karabay, “TÜBİTAK tarafından projelendirilen birçok araştırma halen sürmektedir. Erciyes Üniversitesi'ne ait bir aşı projesinin faz 1 deneyleri yapılmakta, olup çok yakın bir tarihte aşı adayı olan insanlara uygulanması başlanacaktır. Bu araştırmanın izinleri alınma aşamasında olduğunu biliyorum. Bu aşamada geçirdikten sonra büyük miktarda denek sayılarına uygulanacağı faz 3 deneylerini bekliyoruz” diye konuştu. 

‘BULAŞ ZİNCİRİ KIRILIR’
Türkiye’de toplum bağışıklığının kazanılmasının önemli olduğunu söyleyen Karabay, “Eğer bir toplumda bağışık insanların sayısı artar ise enfeksiyonun bulaşma zinciri kırılır ve toplumdaki enfeksiyon yaygınlığı azalır. Bu nedenle toplumdaki bağışık insanların sayısının artması hastalığın azalması adına son derece değerlidir. Eğer bir toplumun yüzde 70’inin etkene karşı antikorlar olur ise o toplumda hastalığın sıklığı dramatik bir şekilde değişmekte ve hastalığın yayılması durmaktadır” şeklinde konuştu. 

AŞILARI DEĞERLENDİRDİ
Çin Sinovac ve Almanya BioNTech-Pfizer aşılarını da değerlendiren Karabay, “Çin'de yapılan aşı inaktif tam virüs aşısıdır. Bu aşıda kullanılan teknik yıllardan beri kullanılmaktadır. Örneğin Hepatit A aşısı bu teknikle hazırlanmaktadır ve yıllardır güvenli bir şekilde bu aşıyı kullanmaktayız. Dolayısıyla inaktif bir aşının yaptırılmasında bir sakınca görmüyorum. BioNTech – Pfizer tarafından yapılan aşı ise haberci RNA yöntemi ile hazırlanmıştır. Bu yöntem daha ziyade kanser aşıları için üzerinde çalışılan bir yöntemdir. Bir enfeksiyon hastalığını önlemek adına ilk defa kullanacağız. Bu aşının ilk deneylerinde oldukça başarılı sonuçlar gözükmekle beraber yıllar içinde antikor düzeyi ne kadar koruyabildiğini gösterecek klinik çalışmalara ihtiyacımız vardır” dedi.

İNAKTİF AŞI TEKNİĞİ’
Karabay, “Her iki aşı arasındaki en önemli fark Çin aşısında saklama koşulları çok daha kolay iken BioNTech-Pfizer aşısı olan ihtiyacı kullanımını zorlaştırmaktadır. Kayseri’de faz çalışmalarına başlanan yerli aşıda ise Çin aşısına benzer şekilde inaktif virüs aşısı tekniği kullanılmıştır. Dolayısıyla oldukça iyi bilinen bir teknik kullanılmıştır” dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış her aşının güvenilir olacağını ifade eden Karabay, “Ülkemiz şartları için en uygun aşıya Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı karar verecektir. Bu aşamada ruhsatlandırılan her aşının güvenilir olacağını düşünüyorum. Aşılar etkinliği, güvenilirliği, saklama ve uygulama koşulları gibi birçok dinamik göz önüne alınmaktadır. Ancak şunu söylemek isterim ki Çin aşısı, Alman aşısı, Amerikan aşısı gibi ayrımlar yapmadan bakanlığın uygun bulduğu, uygulanmasına izin verdiği aşının uygulanmasında fayda olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘EN ÖNEMLİ ÇÖZÜM’
Herkesin aşı olup olmama kararını kendisinin vereceğini söyleyen Karabay, “Kendi bedenine aşı yaptırıp yaptırmama kararı kişi verecektir. Bu aşıların hepsi dünyadaki en hızlı hazırlanan aşılardır. Bu aşıların hazırlanması sırasında pandemi nedeniyle birçok basamak hızlandırılma zorunluluğu olmuştur. Ancak hastalığın getirdiği risk göz önüne alındığında hastalığı durdurmada en önemli çözümlerden biri aşılamadır” ifadelerine yer verdi.   


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 02:36
banner3
YORUM EKLE