Koronaya karşı bir umut! Sakarya'da aşı kuyrukları

Sakarya'da koronavirüse karşı vücut direncini arttırdığı tespit edilen zatürre aşısı kronik hasta ve yaşlılara yapılmaya başlandı. Yüzlerce kişi aşı için kuyruğa girdi, rahatsızlığı bulunmayan 65 yaş altı kişiler ilacı 350 TL'ye temin etti

Koronaya karşı bir umut! Sakarya'da aşı kuyrukları

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in haberi


KUYRUĞA GİRDİLER
Geçtiğimiz günlerde "Aşı bilmecesi" başlığıyla konu aldığımız zatürre aşısı Sakarya genelinde yapılmaya başlandı. Kent genelindeki sağlık merkezlerinde bu sabah aşı işlemi başladı. Kronik rahatsızlığı bulunan ve risk grubunda olan 65 yaş üzeri vatandaşlar, koronavirüse karşı vücudun direncini arttırdığı, iyileşmeyi hızlandırdığı tespit edilen aşı için sıraya girdi. Aile sağlığı merkezleri önünde yüzlerce kişiyi bulan aşı kuyrukları oluştu.


ONLARA ÜCRETSİZ
Kronik rahatsızlığı olduğunu raporla bildiren ve 65 yaş üzeri olan kişiler aşıyı ücretsiz olarak yaptırdı. Bu iki grubun dışında olan vatandaşlar ise aşı yaptırmak için 350 TL'lik ücret ödedi. Sağlık yetkilileri, aşının yapıldığı merkezlerin önünde tehlike oluşmaması için sosyal mesafe ve maske uyarısı yaptı. 1 buçuk metrelik mesafeyle sıraya giren vatandaşların oluşturduğu kuyruk metrelerce uzadı.


AŞI SIKINTISI VAR
Sakarya Yenihaber'e konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2’nci Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan aşı sayılarının yeterli olmadığını belirterek, "Riskli grup erişkin aşılamaları Aile sağlığı Merkezleri’nde bebek ve çocuklar da dahil yıllardır ücretsiz yapılmaktaydı. Sanki korona aşısı bulunmuşçasına aşı isteğinde bulunması bağışıklama hizmetimizin artması bizleri sevindirdi ancak aile hekimlerimizin KPA aşı sayıları yeterli değil. Aşıların bir an önce sahaya dağıtımı sağlanmalıdır." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 14:16
banner3
YORUM EKLE