Kovid-19 meslek hastalığı değil!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kovid -19’u meslek hastalığından saymama kararı aldı. Alınan karar uyarınca enfekte olan hastaların rahatsızlıkları SGK’ya meslek hastalığı olarak bildiremeyecekler.

Kovid-19 meslek hastalığı değil!

GENELGE YAYINLANDI
Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kovid 19’un meslek hastalığı kabul edilmemesine yönelik genelge hazırlandı. Genelgede Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid 19’u salgın hastalık olarak nitelendirdiği, ifade edilerek, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nın 15. Maddesine göre, ‘4. Maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar’ kapsamında olduğu ifade belirtildi. Bu şekilde koronavirüsten etkilenen sigortalılar iş kazası ya da meslek hastalığı kapsamından çıkarılmış oldu.
AMİR HÜKÜM DEĞİL
Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların bundan sonra meslek hastalığı ya da iş kazası statüsünde değerlendirilmeyecek olmasın ilişkin genelgenin bir kanun yorumu olduğuna işaret eden uzmanlar ise, “Bu genelge kurumun kendi işleyişi ve başvuru değerlendirmelerini tek başlık altında toplama işlemidir. Hukuki açıdan bir kanun yorumlamasıdır. Ancak bu hastalığa yakalananların meslek hastalığı olduğu iddiası ile hukuka başvurma hakkı her zaman vardır. Bahsi geçen genelge hukuki bir belge olmakla beraber hukuk yolunu kapatan bir uygulama değildir. Hukuk bu genelge yönünde de genelgenin tam tersi yönünde de karar verebilir” şeklinde görüş bildirdi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 12:46
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER