Maske konusunda çoğu kişinin yaptığı hata

Ünlü eczacı Yıldız Türkaydın, maske kullanımı ve koronavirüs sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili önemli bilgiler verdi

Maske konusunda çoğu kişinin yaptığı hata


Eczacı Yıldız Türkaydın, maske kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi ve kritik uyarılarda bulundu.

Maske kullanan vatandaşların, bir kez kullandığı maskeyi sonrasında dezenfekte etmeye çalışmasının yanlış olduğunu dile getiren Türkaydın, "Maskelerin herhangi bir yöntemle dezenfekte edilmeye çalışılması; cerrahi maskelerin fiziksel bütünlüğünü ve kumaş yapısını, diğer maskelerin de ilave olarak filtre yapılarını da bozarak işlevsiz hale getirebilir. O yüzden tüm maskelerin tek kullanımlık olduğunu bilip, kullanım sonrası dezenfekte etmeye çalışarak tekrar kullanmamalıyız" dedi.

Koronavirüs pandemi sürecinin olumlu yönde ilerlediğini ancak riskin hala devam ettiğini belirten Türkaydın,"Virüsün bulaşmasına karşı çok tedbir aldık, uyguluyoruz. El hijyeni ile ilgili bilgilendirmeler hayatımızın şekline dahil oluyor bunu yapmalıyız, bundan sonraki hayatımızda da dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

Türkaydın, el temizliğinde bol su ve sabun döküp yaklaşık 60 saniye boyunca yıkanması gerektiğini belirterek, normalleşme sürecinde de dikkatli olunması gerektiğine işaret etti. 

Eczacı Türkaydın şöyle devam etti: Kalabalıktan toplu ortamlardan uzak durmalıyız. Sosyal mesafenin en az 1 buçuk metre olmasısna dikkat edilmeli. Ayrıca şu yanılmaya kapılmamalıyız, virüs bize eşimizden dostumuzdan da geçer.  Eşden, dosttan bulaşmaz algısı çok yanlış 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Altan ayhan
Altan ayhan - 6 ay Önce

Kullanilmis maskeyi güneşte 3 dört saat kurutunca virüs kalmaz. Uzman görüşü

SIRADAKİ HABER