Maskesiz sokağa çıkma yasağı Sakarya'ya da gelir mi?

Koronavirüse karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olarak öne çıkan maske kullanımı, 10 ilde zorunlu hale getirildi. Ancak Sakarya'da buna yönelik bir karar henüz alınmadı

Maskesiz sokağa çıkma yasağı Sakarya'ya da gelir mi?

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede "Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı. 
Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralına da dikkati çeken kurullar, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemi üzerinde durdu.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 10 ilin yanı sıra Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

Sakarya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu ise henüz bu yönde bir karar almış değil... 

"Maske kullanmamak sorumlulukla bağdaşmaz"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kontrollü sosyal hayatın salgına karşı yeni bir hayat tarzı olduğunu belirterek, koronavirüs riskinin azaltmasının koşulunu "Maske + Sosyal Mesafe" ifadesiyle açıklamış, "Dışarıya maskesiz çıkmak, maskeyi yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

HABERİN ARDINDAN TOPLANAN SAKARYA İL UMUMİ HIFZISIHHA KURULU, SAKARYA'DA SOKAĞA MASKESİZ ÇIKILMASINI YASAKLADI. 

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 17:06
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER