banner67

Mutasyona karşı güçlendirilmiş aşı müjdesi

İngiltere'de Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren ekibin başındaki isim Prof. Dr. Sarah Gilbert, Güney Afrika mutasyonuna karşı etkisiz kalan aşı için harekete geçtiklerini duyurdu.

Mutasyona karşı güçlendirilmiş aşı müjdesi

Salgını bitirmek için pek çok aşı acil kullanım onayı alsa da, koronavirüsünün geçirdiği mutasyon gidişatı değiştirdi. Uzmanlar mevcut aşıların mutasyonlara karşı etkisiz kalmasından endişe ederken, yapılan son çalışmalar bunu doğrular nitelikte.

Oxford Üniversitesi’nde aşı çalışmalarının başında bulunan Prof. Dr. Sarah Gilbert, mutasyon geçirmiş koronavirüsüne karşı güçlendirilmiş bir aşı müjdesi de verdi. İngiliz medyasına konuşan Gilbert, “Mevcut aşıların mutasyon geçirmiş virüslere karşı etkisi düşük. Vaka sayısını düşüremesek de, aşı ölüm oranları, hastaneye yatışlar ve hastalığın ağır seyrine karşı koruma sağlıyor. Bu sağlık sistemimiz için çok önemli. Henüz insanları aşılamaya hazır olmasak da, tüm geliştiriciler aynı teknolojik platformu kullandığımız için aşıları hızlıca adapte edebiliyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 10:57
YORUM EKLE