Öğretmenlerden 'korona' görevine itiraz!

Koronavirüs hastalarının ev karantinasına uyup uymadıklarının tespiti için oluşturulan filyasyon takip ekiplerine öğretmenler de dahil edildi. Eğitim-Bir-Sen Sakarya şubesi de bu uygulamaya itiraz etti 

Öğretmenlerden 'korona' görevine itiraz!

sakaryayenihaber.com - 
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının ev karantinasına uyup uymadıklarının kontrolü için bir süre önce filyasyon takip ekipleri oluşturuldu. 
Sağlık Bakanlığı personeli dışında diğer kurum personellerinin de dahil edildiği ekiplerde yaklaşık 1 ay önce okul müdürleri görev almaya başladı. 
Ancak birkaç gündür okul müdür yardımcıları ve öğretmenler de bu ekiplere dahil edilerek, gün içinde kendilerine bildirilen hastaların evde olup olmadığını kontrol etmeleri istendi. 
Sadece cep telefonlarına gönderilen mesajlar ve mobil uygulama ile yönlendirilen öğretmenler, okulda çalıştıkları saatlerde filyasyon takibi için hastaların evlerine gitmeye de başladı. 
Öğretmenler, kendilerine numarası verilen Kovid-19 hastalarından balkona çıkıp kendilerine el sallamalarını istedikten sonra, evde olduklarına dair mobil uygulamadan geri dönüş yapıyor. 

Kovid-19 salgını gölgesinde yüz yüze eğitim uygulamasının genişleyeceği bu günlerde öğretmenlerden, filyasyon görevlendirmelerine itiraz geldi. 

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi; okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenlere yönelik olarak resen yapılan filyasyon takip görevlendirmelerine itiraz ederek Sakarya Valiliğine dilekçe ile başvurarak bu görevlendirmelerin iptalini istedi. 
Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Murat Mengen, filyasyon takip görevlendirmelerinin resen yapılmasını doğru bulmadıklarını, bu görevlendirmelerin eğitimcilerin üzerinden alınması gerektiğini ya da gönüllülük esasına bağlı olarak yapılması gerektiğini vurguladı. 
Mengen; “Okul müdürlerinin, müdür yardımcılarının ve öğretmenlerin kaymakamlıklarca filyasyon takip görevlendirmeleri eğitim öğretim hizmetlerinin aksamasına sebep olmaktadır.  Okul yöneticilerimizin iş yükü yoğunluğu ve öğretmenlerinde uzaktan ve yüzyüze eğitimin başladığı bugünler göz önüne alındığında istek dışı yapılan bu görevlendirmelerin eğitimcilerimizin esas işlerini aksatacağı şüphesizdir” şeklinde konuştu. 
Mengen, “Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’ın bu haklı talebimiz ve dilekçemize olumlu dönüş yapacağını düşünüyor tüm eğitimcilerimize sağlıklı huzurlu çalışmalar diliyorum” dedi. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 15:31
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER