Öğütlü, okullardaki vaka durumunu açıkladı

Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü okullardaki vaka durumuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Öğütlü, okullardaki vaka durumunu açıkladı

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, muhabirimiz Azim Çelik’in İnstagram canlı yayında sorularını yanıtladı. En çok merak edilen konuların başında gelen okullardaki korona durumu hakkındaki soruyu yanıtlayan Öğütlü, okulların dışarıya göre güvenli olduğunu söyledi.

OKULLARDA POZİTİF ÇIKIYOR

Okullarda pozitif vakaların görüldüğünü söyleyen Öğütlü, "Okullar dışarıya göre daha güvenli. Okullarda ateş ölçümü yapılıyor, herkes maskeli. Bunun dışında sosyal mesafeye tamamen uyuluyor. Virüse karşı bir eğitim programı oluşturuldu. Kişi virüsü okulda kapmıyor. Okula gidiyor, okulda maskeli, herkes maskeli. Dolasıyla okulda kimseye bulaştırma şansı yok ama okulda pozitif çıkıyor" dedi.
 

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Yenihaber’in İnstagram canlı yayında soruları yanıtladı. Koronavirüs sürecinde gelinen son durumu değerlendiren Öğütlü, pozitif vakaların yüzde 60’nın yakın temastan kaynaklandığını söyledi. Öğütlü, “Her gün gelen vakaları ‘sebebi nedir’ diyerek tek tek inceliyoruz. Vaka artışlarının yüzde 60 oranında temaslılardan kaynaklandığını görüyoruz. 1 kişi 4 kişiye bulaştırabiliyor. Bu süreçte daha dikkatli olmayız Aile içi temas başta olmak üzere kalabalık aile ortamları, dostlar arası geziler, oturmalar, misafirlikler belli bir disiplin altında yapılmalı, kalabalık olmamalı. Önümüzdeki mayıs ve hazirana kadar bunlara dikkat edeceğiz. Sonra inşallah normal yaşantımıza geçeceğiz” dedi.

Sakarya Yenihaber (@syenihaber)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 13:08
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER