Onlar da savaşıyor! Sağlık camiası bunu konuşuyor

Sakarya'da 112'de devlet işçisi olarak çalışan 50 ambulans şoförü 12/36 çalışma sisteminden 24/72 sistemine geçmek için yetkililere çağrıda bulundu.

Onlar da savaşıyor! Sağlık camiası bunu konuşuyor

sakaryayenihaber.com-

Koronavirüse karşı verdikleri mücadeleyle 81 milyon kişi tarafından alkışlanan kahraman sağlık personeli için yapılan düzenlemeler destek gördü. 

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık memurlarına "Performans ücreti" ödenmesi yönünde alınan karar, hastanelerde ölümle burun buruna çalışan sağlıkçılara moral oldu.

Ancak bu kararın yalnızca memurlar için alınması, devletin işçileri tarafından tepki topladı. Türkiye'de sağlık alanında çeşitli kamu kurumlarında görev yapan kadrolu devlet işçileri, çalışma sistemi ve ücret konusunda "ayrımcılık" yapıldığını savundu.

Sakarya 112'de görev yapan 50 ambulans şoförü, devlet işçisi oldukları için vardiya ve ücret konusunda yapılan düzenlemeden faydalanamadı.

Sağlık memurları 24 saat mesai 72 saat istirahat sistemiyle çalışırken, sağlık işçileri ise halen 12 saat mesai 36 saat istirahat sistemiyle çalışıyor.

İşçiler, bu zorlu süreçte hem beden sağlığı hem de çalışma performanslarının daha iyi hale gelmesi için memur sistemine dahil olmak istiyor.

Hak-İş'e bağlı Öz Sağlık İş Sendikası Sakarya Baş Temsilcisi Ummet Çil, sağlık memurları gibi vatandaşın sağlığı için mücadele ettiklerini belirterek, "En zorlu süreçlerde, Devlet millet hizmetine fedakarca koşan 112 Ambulans Sürücülerimizin ülkemizin içerisinden geçtiği olağanüstü COVİD-19 Salgınıda dikkate alınarak 24/72 çalışma sistemine geçirilmesi hususunda Sağlık Bakanlığı ve ilgili Genel Müdürlükler ile haftasonu olmasına rağmen görüşmelerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Biz de kahraman sağlık memurlarımız gibi gece gündüz demeden vatandaşımızın sağlığı için savaşıyoruz. İnşallah  bir sonuç alırız, buradan sesleniyoruz. Ayrımcılık yapılmasın." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 23:05
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
112
112 - 6 ay Önce

Gururla seve seve yapıyoruz bu mesleği. Aynı şehirde yaşayıp ailelerimizden ayrı kalıyoruz.telefondan seviyoruz evlatlarımızı bizdeki tehlikeyi eve tasimayalim ailemize bu durumdan korumak icin görmüyoruz görüşmüyoruz.ayni kurumda farklı birimler bu riski en aza indirmek için işçi çalışanlarına bu imkanı sağlarken 112 çalışanları bizleri de 24/72 calistirip bizi ve sevdiklerimizide düşünmelerini kurum amirlerinden büyüklerimizden bekliyoruz.

İşçi 112
İşçi 112 - 6 ay Önce

12/36 çalışma saatlerini 24/72 yaparak ailemizi sevdiklerimizi korumamız için bize yardımcı olunabilir, diğer iller de bu şekil de çalışma şekillerine geçilmiştir bizim burada da daha sağlıklı olacağını düşündüğümüz için istiyoruz.

0654
0654 - 6 ay Önce

sağlık içşilerininde insan olduğu ve ailelerinin olduğu unutulmamalıdır.risk azalatılmalı ve aynı kurumdaki diğer personellerden ayrıcalıklı davranılmamlıdır.çalışma saatleri 24/72 yaparak bizlerin sağlığı için çalışacağı esnek çalışma saat sistemine geçiş yapılmalıdır. yapılan işin hiç bir hayat karşılığı yoktur ancak onlarında bir hayat düzeni olduğu göz önünde bulundurulmalı maaşlarına düzeltme yapılmalıdır.

A.H.S.A
A.H.S.A - 6 ay Önce

112 de calisan iscilerde butun saglikcilar gibi risk altindadir ve ayrim yapilmasi adeletli degil bunun icin lafda degil gercekde adelet sart

Miray yapar
Miray yapar - 6 ay Önce

Sağlikcilarimizin hakkını istiyoruzzzzzz....

Sakaryali
Sakaryali - 6 ay Önce

BAŞTA İSTANBUL,KOCEELİ GİBİ KOMŞU İLLER VE BİRÇOK İL OLAYA BİLİMSEL YAKLAŞTIĞI İÇİN HEMEN GEÇTİLER BU SİSTEME SAYIN VALİM DUYUN BU SESİ

Hemrii
Hemrii - 6 ay Önce

112 de calisalnlarimizin hakkini istiyoruz gece gunduz bizim icin hizmet veriyolar onlarin hakki odenmezzz...

112İşçi
112İşçi - 6 ay Önce

Bir çatı altında çalışıpta çalışma saatlerinin farklı olması ücretinin farklı olması bakanın açıkladığı üç ay boyunca alınacak ikramiyeye dahil olmamak sağdece sağlıkçılara performans adı altında yatırılacak olması nasıl bir haksızlık oluyor vehergün tehlikeyle iç içe çalışan biz saha personelinden daha verim bekliyorlar sağdece istediğimiz 24/72sisyeminde çalışmak.


SIRADAKİ HABER