Panik yok Sakarya!

Sağlık Bakanı Koca, Sakarya’yı yatak doluluğunda Türkiye'de 3’cü il olarak açıkladı. Paniğe sebep olan bu sıralamanın yeni eklenen 80 yoğun bakım yatağının tescillenmesiyle değişeceği öğrenildi. Korona hastalarının yoğun bakım hastaları içindeki oranı ise yüzde 10 civarında

Panik yok Sakarya!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK özel

AÇIKLAMA KORKUTTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası salgının seyri konusunda dikkat çekici açıklamalar yaptı. Bakan Koca, illerin yoğun bakım yatak doluluk oranlarına göre sıralandığı tabloyu gösterdi. Sakarya bu tabloda en riskli 7 il arasında Bartın ve Batman'dan sonra 3'üncü sırada yer aldı. Bu durum koronavirüsün yeniden pik yaptığı bu süreçte Sakaryalı vatandaşları da tedirgin etti. Bu açıklama sonrası en çok sorulan soru, ‘yatak doluluk oranının yüksek olmasının sebebi korona mı?’ oldu.

HASTANALERDE DURUM

Sakarya'nın bu tabloda en üst sırada yer almasının sebebi ise sonradan anlaşıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, bir süre önce şehir genelinde 220 olan yoğun bakım yatak sayısının 302'ye çıkarıldığını ve bu sayının özel hastaneler de dahil edildiğinde 396 olduğunu açıklamıştı. Yoğun bakımlar için yapılan yaklaşık 80 yataklık eklemenin henüz ‘tescil’ aşamasında olduğu ve bakanlık sistemine girmediği öğrenildi. Bu yataklar da dahil edildiğinde Sakarya'nın bu tabloda alt sıralara düşeceği kaydedildi.

SEBEBİ KORONA MI?

Bu açıklama sonrası Sakarya'da doluluk oranının koronavirüs vakaları olduğu yönünde bir yanılgı ortaya çıktı. Şehirdeki durumu ağır olan koronavirüs hastalarının sayısı, şu anda 150 civarında olan yoğun bakım kapasitesinin yüzde 10'unu dolduruyor. Şu anda Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve buraya bağlı hastanelerde 150 yoğun bakım yatağı, şehirdeki tüm kamu hastanelerinde toplam 220 civarında yoğun yatağı bulunuyor. Özel hastaneler de dahil edildiğinde ise bu sayı yaklaşık 320 oluyor. Tescil işlemi sonrasında ise kentte 400'e yakın yoğun bakım yatağı hizmette olacak. 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 20:44
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mrt
Mrt - 4 ay Önce

Eee ŞEHİR HASTANESine gerek yokmu 10 sene oldu

Nurcan Korkmaz
Nurcan Korkmaz - 4 ay Önce

Yogun bakim yatak sayimizi cogaltinca gerilemis oluyoruz akillica bu zeka bu ulkede varken