Prof. Dr. Ateş Kara: 3 hafta kapanırsak...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı programda son dönemde artan koronavirüs vakalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Ateş Kara: 3 hafta kapanırsak...


1 Haziran'da başlayan "Kontrollü Sosyal Hayat" dönemi ile birlikte koronavirüs vaka sayıları kademeli olarak artmaya başladı. Özellikle son haftalarda günlük 3 binin üzerinde vaka tespit edilirken, bugün açıklanan Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nda bu sayı nisan ayındaki seviyeye ulaştı ve 4 bin 215 olarak gerçekleşti.

YENİ TEDBİRLER ALINDI

Artan vakalar sonrası dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Salgını kontrol altına almak amacıyla hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere bir takım yeni tedbirler alındı. Bu önlemler "yarı kapanma" olarak yorumlandı. Peki bu tedbirler işe yarayacak mı?

Sağlık Bakanı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında merak edilen soruya yanıt verdi.
 

"3 HAFTA TAM KAPANMAMIZ GEREKİYOR"

Vakaların kontrol altına alınması için 3 hafta tam kapanmanın şart olduğunu söyleyen Ateş Kara, "3 hafta kapanırsak rakamlar çok hızlı aşağı inecektir. Hepimizin evde olması ve hiç kimse ile görüşmememiz gerekiyor. Buna sağlık personellerinin hastaneye gitmemeleri, gıda alanında servis sağlayıcılarının herhangi bir şekilde servis hizmetinde bulunmamaları herhangi bir görevlinin dışarıya çıkmaması şeklinde yapabilirsek, vaka sayılarını kısa sürede kontrol altına alabiliriz. 3 hafta ideal. Ancak, temizlik hizmetleri ve sağlık hizmetleri devam etsin dersek bu süre bir miktar uzatılabilir" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Vakaları kontrol altına alabilmemiz için 3 hafta tam kapanmamız gerekiyor
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğruya doğru!!!
Doğruya doğru!!! - 2 ay Önce

sayın prof bu açıklamalarla insanları geriyorsunuz ! battık battık biz esnaflar napalım!! millet sizin gibi devletten para almıyor!!! daha çok insanların sinirini bozmayın. medyada bu tarz demeçleri bu kadar basit yayınlamasın ve ciddiye almasın lütfen. biz eve ekmek nasıl götürcez diyoruz bunlar kapanın diyor sen mi vereceksin milletin ekmek parasını!

Işçi
Işçi - 2 ay Önce

Vaybe hakikatten maaşı devletten alıp kravat takınca konuşmak ne kolay hoca gel seninle yer değiştirelim sonra bi daha bakalım böyle açıklama yapacakmisin millet senin gibi tuzu kuru değil daha fazla tepki toplamamak için sussanız daha hayırlı olur.

Psikolog
Psikolog - 2 ay Önce

Bence bu adamın derhal görevinden uzaklaştırılması lazım. Psikolojisi bozulmuş bunun adam sağlık çalışanının işe gitmemesinden gıda zincirinin tedarik edilmemesinden bahsediyor. Sayın medya lütfen haber içeriklerini okuyun sizce ciddiye alınacak bir açıklama mı bu? Bu insanlar bizim için karar alıcı mevkilerde ise vay memleketin hâline Allah gerçekten yardımcımız olsun.

Takipci halk
Takipci halk - 2 ay Önce

Allah ım sonumuz geldi ya corona alacak canımızı yada evde millet birbirini öldürecek o hale geldik