Prof. Dr. Ateş Kara'dan kritik açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşı çalışmalarında ilk doz uygulamasının Kasım ayında başlayacağını söyledi

Prof. Dr. Ateş Kara'dan kritik açıklama


Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsle mücadele konusunda gelinen noktayı değerlendirdi. 

Prof. Dr. Kara, "Uluslararası çalışmalar biraz daha ileri seviyede, insan çalışması düzeyine gelmiş vaziyette. Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi bilgilerine göre, bunların sayısı 25 civarına ulaşmış durumda.

En önde olan iki tanesinden birisi haftaya başlayacak, diğeri büyük çaplı insan çalışmalarına yeni başlamış vaziyette" diye konuştu. 

'GÜVENLİĞİNE YÖNELİK 3 AŞAMALI ÇALIŞMA'

Prof. Dr. Kara, aşının güvenliğine yönelik olan ilk çalışmaların çok az sayıda gönüllü üstünde deneme yapılması olduğuna vurgu yaparak, "Aşının herhangi bir problem çıkartmadığı  görüldükten sonra ikinci kısımda da hangi miktarla verdiğinizde ne kadar etki yaptığını gördüğünüz çalışmalar olur.

Üçüncü kısımda bu aşının gerçekten koruyucu olup olmadığını gördüğümüz çok daha yüksek sayıdaki insanlara uygulandığında ve aynı zamanda da istenmeyen etkilerinin olup olmadığını değerlendirdiğimiz çalışmalar olur" ifadelerini kullandı.

'KASIM'DA İLK DOZ'

İngiltere ve ABD'deki aşı çalışmalarına değinen Prof. Dr. Kara, "Şu anda İngiltere'deki aşı çalışmaları belli bir noktaya geldi ve insan çalışmalarında bu büyük gruba başladı. ABD'deki çalışmada önümüzdeki hafta içerisinde büyük çaplı insan çalışmalarına başlanacak. Bunların sonuçlarının alınması büyük olasılıkla kasım ayı olacak gibi görünüyor. Çok sayıdaki insanla yapılan çalışmayla beraber aşının üretim çalışmaları da başlıyor.

Olumlu yürüdüğü anda da kasım ayı gibi ilk doz uygulamaları dünya çapında başlayabilir. Ama bizim ülkemize gelmesi mart-nisan aylarını bulabilir. Türkiye girişimlerde de bulunuyor. Gönüllü olabileceklerle aşıların Türkiye'de de uygulanması kasım aylarında olabilir" diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekli elektrikçi
Emekli elektrikçi - 6 ay Önce

Bu kadardedikoduların dönndüğü zamanda niye aşı konusunda dışarıya bağımlılık oluyor bizim bilim adamlarımız ne iş yapar aşıyı yerli bilimadamlarımız bulmuyor