Ruh sağlığınızı korumak için bu takvime uyun...

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 14 günlük kişisel izolasyon sürecinde oluşacak strese karşı yapılacak tavsiyeleri gün gün ele aldığı takvim yayınladı.

Ruh sağlığınızı korumak için bu takvime uyun...

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü koronavirüsle mücadelede çok önemli faktör olan  14 günlük kişisel karantina sürecinde oluşacak stres ve kaygı rahatsızlıklarına karşı gün ve gün yapılacakları önerdiği  ruh sağlığı takvimi yayınladı.

İşte takvimde yer alan öneriler…

1.GÜN

Doğal afetler, kazalar gibi durumların yanı sıra COVİD-19 gibi salgın hastalık durumlarında üzüntü, endişe, stres, kafa karışıklığı, korku ya da öfke hissetmek son derece normaldir. Hissettikleriniz anormal bir durum karşısında gösterilen normal tepkilerdir. Yaşadığınızın geçici bir süreç olduğunu unutmayın.

2.GÜN

Bu duyguları hissederken yalnız olmadığınızı, herkesin benzer şeyler hissettiğini kendinize hatırlatın. Sevdikleriniz ile bağlantı kurmak, duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelebilir. Ancak Pandemi ile ilgili konuşmalar sizde stres yaratmaya başladıysa, bu konudaki konuşmalarınıza sınırlandırma getirin.

3.GÜN

Günde bir veya iki kez salgın hakkındaki haberleri izleyin, bilgi alma ihtiyacınızı dozunda doyurun. Yalnızca güvenilir kaynaklardan (Sağlık Bakanlığı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları… vb.) aldığınız bilgilere itimat edin.

4.GÜN

Kontrolümüz dışında gelişen olaylara ve durumlara odaklanmak çaresiz ve güçsüz hissetmemize neden olur. Kontrol edebileceğimi şeylere ( uyku rutini, kendinle nasıl konuştuğun, sosyal medyada kimi takip ettiğin, ne yediğin, karşındakine nasıl davrandığın, ne kadar dürüst olduğun, başarısızlıklardan sonra ne kadar hızlı harekete geçebildiğin) odaklanarak zihin yapımızı pozitif tarafta tutabiliriz

5.GÜN

Dua, ibadet, meditasyon ya da size anlamlı gelen her ne ise onunla ruhunuzu dinginleştirin. Maneviyat karakterimizi geliştirir ve kaygıyı azaltır.

6.GÜN

Egzersiz beyne giden kan akışını hızlandırır, “iyi hissetme” hormonunu salgılatır ve stresi azaltabilir. Online platformlardan egzersiz videoları açıp uygulayabilirsiniz.

7.GÜN

Diyafram nefesi, aşamalı kas gevşetme, meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini internetten araştırarak uygulayabilirsiniz.

8.GÜN

Olumlu bir gelecek hayali yazın. Amaç ve hayallerinizi belirlemek yaşamınızdaki iyimserliğin beslenmesini sağlar.

9.GÜN

Başarılı olma potansiyelinizi size hatırlatacak geçmişteki bir başarınızı anımsayın. Bu, güvensizlik duygularınızı ve stresinizi azaltmada yardımcı olur.

10.GÜN

Günde en az 7-8 saat uyumaya çalışın, Uyumakta zorluk çekiyorsanız, akşamüstü saatlerinden itibaren kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Özellikle uykudan önceki saatlerde Covid-19 ile ilgilenmeyin. Sakinleştiren dingin şeyler okuyabilir, dinleyebilir, izleyebilirsiniz

11.GÜN

Günlük kafein alımınızı 300 mg (Yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5.6 büyük bardak çay) ile sınırlandırın. Sınırın aşılması durumunda uyku bozukluğunun yanı sıra anksiyete, huzursuzluk ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. 

12.GÜN

Sussex Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, stresi azaltan en etkili yolun kitap okumak olduğunu gösteriyor. Dinlenme vaktinizi kitap okuyarak değerlendirip stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Ücretsiz erişime açılan Tübitak dergileri ve kitaplarına Tübitak sayfasından ulaşabilirsiniz.

13.GÜN

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün ücretsiz erişime açtığı çocuklar ve yetişkinlere yönelik sanat örneklerini Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

14.GÜN

10 dakikanızı komik internet sitelerine bakmaya ayırın. Gülmek ağrıyı ve kaygıyı azaltır. İyimser olmak stres hormonlarının daha az salgılanması ile bağlantılıdır.

banner3
YORUM EKLE