Sağlık ekipleri ev ev gezip korona testi yapıyor

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ev ev gezerek koronavirüs testi yapmaya başladı.

Sağlık ekipleri ev ev gezip korona testi yapıyor

sakaryayenihaber.com -

Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüsün sebep olduğu Covid-19 (Kovid-19) Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama Çalışması başladı.

Bu kapsamda Sakarya’da da, TÜİK tarafından rastgele belirlenecek adreslerde vatandaşlara test yapılmaya başladı.  Sağlık ekipleri evleri tek tek dolaşarak antikor testi yaptı.

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nden dün konuyla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

"11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Yeni Koronavirüs Hastalığına karşı ülkemizde Sağlık Bakanlığımız tarafından çok sayıda önlem alınmış ve önemli düzeyde başarılar sağlanmıştır. Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma yapılacaktır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Haziran tarihindeki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, tarama çalışmasının 153 bin kişiyi kapsayacağını ve 13 Haziran itibariyle 81 ilde uygulanacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında, doktor / diş hekimi ve hemşireden oluşan sağlık ekipleri, TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası dahilinde kan ve sürüntü örneği alarak Kovid-19 testi yapacak. Test yapılan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı değerlendirilecek. Vatandaşlar test sonuçlarını e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler.

TÜİK tarafından rastgele seçilen hanelere giden sağlık ekibi, aileden olumlu yanıt alması üzerine çalışmalarına başlayacak. Her haneden bakanlığımızca belirlenen yöntemle seçilen kişinin TC kimlik numarası ve cep telefon numarası kayıtları alınacak, ardından hazırlanan anket soruları yöneltilecek. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilecek.
Bu çalışma ile ‘Koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti?’, ‘Bağışıklık kazanıldı mı?’, ‘Koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor?’ gibi sorulara yanıt bulunması beklenmekte"

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 01:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 5 ay Önce

Çat kapı mı nasıl yani bu işi fırsata çevirecek kişileri nasıl anlayacağız nasıl güvenip açarız kapımızı

Takipci halk
Takipci halk - 5 ay Önce

Nerede ev ev gezildi merak ettim bir açıklarsanız

Nihal ışıklı
Nihal ışıklı - 5 ay Önce

Çok güzel bişey bencede yaılması lazım

M.Çelik
M.Çelik - 5 ay Önce

Güzel bi uygulama keşke rast gele değilde mahalle muhtarlıklarına bağlı tüm kişiler sağlık ocağı kapsapmında zorunlu olarak herkesin gidip testlerini yaptırması sağlanabilseydi .Böyle kapı kapı dolaşıp nasıl hastalık saptanıp temizlenecek bu toplum . .

Aslı
Aslı - 5 ay Önce

Bence daha önce de düşünülseydi vaka. Sayısı bukadar olmazdı yinede geç kalmıs sayılmayız. Bizzat ben de bu duşuncedeydim iyi fikir

Nazim
Nazim - 5 ay Önce

Saglik bakanligindan olup olmadigini guvenle eve nasil aliriz hangi amacla ne oldugunu nerden bilelip olabilgince kalabaliktan uzak olup kendimize dikkat etmeye calisiyoruz
Daha ne yapalim

Saliha sahin
Saliha sahin - 2 ay Önce

Bize geldi saglik ekibi soru sordu test yapmadı akrabamızda virus tesbit edildi yakın temasta bulunduk ona ramen test yamadıllar hastalandı. K simdi durumunuz nasıl iyi dedik 14 garantınayla işi cozduler

SIRADAKİ HABER