Sahra Çölü'nden çıkıp gelecek: Pazar günü çıkmayın!

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü emeklisi kimyager Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, Sahra Çölü'nden toz çıkışı olacağını ve bu sırada virüsün yayılımın hızlanacağını söyledi

Sahra Çölü'nden çıkıp gelecek: Pazar günü çıkmayın!


Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü emeklisi kimyager Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, dikkat çekici bir açıklama yaptı.
Saydam, Sahra Çölü'nden yoğu bir şekilde toz taşınımı olacağını belirterek Trakya, Marmara Ege ve Batı Akdeniz'in etkileneceğini söyledi. Saydam toz hareketleriyle korona yayılımının çok kolay olabileceğini kaydederek 'Pazar günü evden çıkmayın' uyarısı yaptı. 

Saydam'ın açıklamaları şöyle:

* 29 Kasım Pazar gününden itibaren Sahra Çölünden çok yoğun toz çıkışı beklenmekte.

* Toz ve bulutlu hava pazar günü Trakya, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak.

* Sayısı on binlere hatta yüz bine ulaşan taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs çok ama çok uzaklara taşınabilecek. Yani virüsün yayılımı çok daha kolay olacak.

* Özetle bu hafta sonu özellikle batıda bulunduğunuz her yerde havada bulut var ise, bugünlerde alabildiğince gördüğünüz uzak mesafeler görünmez sanki sis varmış gibi bir görünüm almış ise; Kesinlikle dışarı çıkmayın.

* Bizim site içinde yürüdüm sokağa çıkmıyorum demeyin, pencerenizi bile açmayın, poyrazmatiğiniz var ise mutlaka çalıştırın, bu nedenle bugün ve yarın alışveriş işinizi tamamlayın.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 22:26
banner3
YORUM EKLE