Sakarya'da 600 eve gidecekler!

Koronavirüs (COVID-19) görülme sıklığının belirlenmesine yönelik tarama çalışmasının ikincisi başlatıldı. Sağlık ekipleri 600'ün üzerinde haneye giderek bir kişiden kan ve sürüntü örneği alacak. TÜİK gidilecek evleri rastgele belirledi.

Sakarya'da 600 eve gidecekler!

Sağlık Bakanlığınca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliğiyle ülke çapında yeni tip koronavirüs (COVID-19) görülme sıklığının belirlenmesine yönelik tarama çalışmasının ikincisi başlatıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ulusal düzeyde hastalık prevalansını (görülme sıklığı) ve geçirilmiş hastalık düzeylerini saptamak amacıyla başlatılan kesitsel çalışmanın veri toplama süresi 5-15 gün olarak belirlendi. 15-30 Ekim 2020'de yapılan çalışma, illerin büyüklüğü ve hanelerdeki kişilere ulaşma süresiyle ilgili olarak değişkenlik gösterebilecek. Araştırma, Türkiye'deki tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsıyor. TÜİK tarafından hesaplanan örneklem büyüklüğüne göre hangi ilde kaç haneye gidilmesi gerektiği belirlendi. Buna göre Türkiye genelinde ulaşılması gereken toplam hane sayısı 31 bin 280.

BİR KİŞİ KATILACAK

Büyük illerden İstanbul'da 5 bin 380, Ankara'da 2 bin 310 ve İzmir'de 1810 hane; küçük illerden Bayburt'ta 30, Tunceli'de 40, Ardahan, Gümüşhane ve Iğdır'da da 50 hane ziyaret edilecek. Sakarya'da 600'ün üzerinde eve gidilecek. Ulaşılan her haneden çalışmaya 1 kişi katılacak. Filyasyon ekiplerince yürütülecek araştırmada kişilerden kan ve COVID-19 Rehberi'ne uygun olarak sürüntü örneği alınacak. Ulaşılan her haneden çalışmaya 1 kişi katılacak. Türkiye'de koronavirüs prevalansı ve geçirilmiş hastalık düzeylerinin doğru şekilde saptanabilmesi için kişiler haneden rastgele seçilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 15:08
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
DİKKAT !!!! SUİSTİMALE ÇOK AÇIK BU UYGULAMA!!!!
DİKKAT !!!! SUİSTİMALE ÇOK AÇIK BU UYGULAMA!!!! - 3 ay Önce

İnsanlarımız dikkatli olmalı dolandırıcılığın önü açık bir çalışma, polis veya kolluk kuvvetleri çağrılmadan ve gerçekten yetkili olduklarını kolluk kuvvetlerinden teyit etmeden iletişim kurulmamalı, dolandırıcılar insanları bayıltıp çok zor durumda bırakabilir ALLAH KORUSUN. AMİN. SAYIN EDİTÖR BU YORUMU LÜTFEN PAYLAŞIN HATTA KENDİ HABER İÇERİĞİNİZDE UYARIN YOKSA BİZİM HALKIMIZDA ÖNÜNE GELENE KAPIYI AÇACAK BİNLERCE HATTA ONBİNLERCE İNSAN ÇIKACAKTIR. ÇOK TEHLİKELİ BİR UYGULAMA.