Sakarya'da aşı hareketliliği! İşte detaylar...

Koronavirüs salgınına karşı yapılacak olan aşılama işlemi ile ilgili detaylar merak konusu oldu. Aşılama süreciyle ilgili detaylar haberimizde...

Sakarya'da aşı hareketliliği! İşte detaylar...

sakaryayenihaber.com -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Covid-19 aşısı belirlenen sıralamaya göre Perşembe veya Cuma günü uygulanmaya başlayacak" dedi. Sağlık Bakanlığı depolarında bekleyen Çin menşeli 3 milyon doz CoronaVac aşısına Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan (TİTCK) "Acil Kullanım Onayı" verilmesi ve sağlık çalışanlarından başlamak üzere yaygın aşılamaya geçilecek. 

ÖNCELİK SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SEAH) hazırlık yapıldı. İlk parti aşılardan ilimize 20-25 bin doz geleceği belirtildi. Şehirde yapılan plana göre, ilk olarak sağlık, kamu personeli ve güvenlik güçleri aşılanacak. Sonrasında sırasıyla kronik hastalar ve yaşlılara aşı vurulacak. Aşılamanın merkezi SEAH Merkez Kampüsü olacak. Aşıyı aile hekimlikleri, sağlık merkezleri ve tüm kamu hastaneleri yapacak. Aşılanacak kişiler e-Nabız sisteminde ve Sağlık Bakanlığı'nın hizmete koyduğu ‘Aşıla’ uygulamasında görülecek. Mahallelerdeki sağlık kuruluşları aşılanacak kişilerin tespit ve bilgilendirmesini yapacak.

AŞI ODALARI

SEAH başta olmak üzere hastanelerde aşı odalarında aşılama yapılacak. Aşılama yapılacak kişiler aşılama işleminin ardından yarım saat gözetim altında tutulacak. Ayrıca aşı olan kişilerden onay formu da alıncak.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:24
banner3
YORUM EKLE