Sakarya'da aşılama başlıyor! Adedi belli oldu...

Takvimi belli olan koronavirüs aşısının bu hafta içinde Sakarya'da başlaması bekleniyor. İlimize bu hafta içinde yaklaşık 25 bin aşı geleceği tahmin ediliyor...

Sakarya'da aşılama başlıyor! Adedi belli oldu...

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK


Hayatı felç eden koronavirüs salgınıyla ilgili aşı sürecine giriliyor. Yaklaşık 20 gün önce Türkiye'ye getirilen korona aşısı, test sürecinden geçti.

Çinli Sınovac'ın geliştirdiği aşı, tüm incelemelerde olumlu not aldı. Dün itibariyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarından TIR'lara yüklenmeye başlanan aşıların illere sevki de başlamış oldu.

Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü aşı planlarında da neredeyse sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Perşembe, günü vurulmaya başlanacak" şeklinde açıklama yaptığı aşıların bugünlerde illere dağıtımı yapılacak.

Sakarya'da sağlık yetkililerinden alınan bilgiye göre ilimizde ilk etapta gelecek aşı sayısının 25 bin civarında olduğu belirtildi. Ayrıca aşılamayla ilgii Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SEAH) ile diğer kamu hastanelerinde hazırlıklar yapılıyor.

Aşılamanın hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde yapılması bekleniyor. Aile hekimliklerinin E-Nabız sistemine girilen bilgiler üzerinden aşı önceliği olan kişilere ulaşarak aşılama için sağlık kurumuna çağıracağı kaydediliyor.

Aşıda öncelik sırası ise şu şekilde:  Aşı yapılması zorunlu olan iş kollarında iş yeri hekimleri devreye girecek. Örneğin; polisler, güvenlik görevlileri, hükümlüler, öğretmenlerin olduğu alanlarda aşılamalar kendi iş yeri hekimleri tarafından yapılacak.

Aşıda öncelik sağlık personeli, 65 yaş üzeri kişiler ve kronik hastalar olacak. Bu konuda tüm planlama önümüzdeki günlerde beyan edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 19:16
banner3
YORUM EKLE