Sakarya'da aşıyla ilgili şaşkına çeviren komplo teorileri!

Sakarya'da aşılama konusunda bir "çekince" hakim. Özellikle yaşlıların aşılama oranı çok düşük. Bunların sebebi ise şehirde dilden dile dolaşan komplo teorileri. Bunları sizler için derledik...

Sakarya'da aşıyla ilgili şaşkına çeviren komplo teorileri!


AŞILAR GELDİ
Dünyayı etkisi altına alan, insanlığın adeta kabusu olan koronavirüs can almaya devam ediyor. Bilim dünyası, virüsle ilgili bulaşıyı önlemek ve hastaları tedavi etmek için bir çok aşı geliştirildi. Bunlardan Çinli Sınovac'ın geliştirdiği aşıdan milyonlarca doz, Türkiye'ye farklı sevkiyatlarla getirildi.


AŞIDA GERİDEYİZ
14 Ocak'ta ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da aşılama başladı. E-Nabız ve AŞILA uygulaması üzerinden alınan randevularla ilimiz genelinde önce 95 yaş, sonra 75 yaş ve üzeri ile kronik hastalardan oluşan 27 bin kişi aşılandı. Ancak ilimiz bölgedeki bir çok kente göre "nüfusa oran" bazında geride kaldı. Örnek verecek olursak 300 bin nüfuslu Bolu'da 17 bin kişi aşılandı. 


SEBEBİ: KOMPLO TEORİLERİ
Aşıda geride kalmamızın sebebi ise şehirde kulaktan kulağa yayılan komplo teorileri. Özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımlarla yayılmaya başlayan asılsız iddialar, vatandaşların kafasını karıştırıyor. Bunlar arasında "genetik kodları değiştireceği" söylentilerinden, "vücudumuza mikroçip yerleştirecekler" iddialarına ve hatta "DNA'mızla oynanacak" dedikodularına kadar bir çok teori var.


AŞIDA GÜVEN
Bilim Kurulu'nda yer alan, ülkenin tanınmış isimleri bu iddiaları yalanlıyor. Uzmanlar Sınovac'ın aşılarının tüm testlerden geçtiğini ve yüzde 94 oranında koruyucu etkisi olduğunun kanıtlandığını söylüyor. Şu ana kadar Türkiye'de aşı olupta ciddi yan etki yaşayan kişilere rastlanmadı. Aşı sebebiyle ağır hasta olan veya yaşamını yitiren kimse bulunmuyor. Ayrıca aşı yapılan kişiler, eğer aşı kullanım onayı alsa bile çeşitli etkilere karşı izlenmeye devam ediliyor.


LÜTFEN AŞILANIN!
Bu haber aracılığıyla, ilimizde yaşayan vatandaşları "aşılanın" çağrısı yapıyoruz. Özellikle 65, 75 ve 95 yaş üzeri ile kronik hastalar en yakın sağlık ocağı veya hastaneye giderek aşılanabilir. Yetkililer, Sakarya'da son günlerde yeniden yükselişe geçen vakaların önüne geçmek ve mutasyona uğrayan virüsün sevdiklerimizi bizden koparmasını önlemek için aşılanmanın büyük önem taşıdığını ifade ediyor.


Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elagözlü
Elagözlü - 3 hafta Önce

65.75.95 deniyor babam 66 yaşında ve diyabet hastası aşı için başvurduk kabul edilmedi