Sakarya'da binlerce kişiye ceza kesildi!

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, ülkemizde ilk olarak mart ayında görülen ve halen devam kovid-19 salgını sürecinde salgına karşı alınan tedbirlere uymayan 5 bin 700 kişiye, 7 milyon 201 bin 309 TL ceza kesildiğini söyledi 

Sakarya'da binlerce kişiye ceza kesildi!

Sakarya Yenihaber Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanvekili Kenan Çatalbaş ve Karate Federasyonu Başkanvekili Meydan Kobaş, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’yı ziyaret etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, şehrin gündemine ilişkin değerlendirilmede bulunuldu. İl Emniyet Müdürü Kaya, kovid-19 salgını sürecinde Emniyet Müdürlüğü olarak alınan tedbirlere, salgın sürecinde kesilen cezaya, kovid-19’a yakalanmış emniyet personelinin olup olmadığına ilişkin bilgiler verdi. 

‘İŞ DİSİPLİNE ÖNEM VERİYORUZ’

Tamamen hizmet odaklı ve iş disipline önem veren bir kurum olduklarını söyleyen Kaya, “Personelimizin moral ve motivasyonuna önem veriyoruz. Personel sayımız Türkiye ortalamasına göre gerilerde olmasına rağmen çok üst düzeyde suç azaltmaları gerçekleştirdik. Suçlarda çok etkin mücadele ettik. Sloganımız, ‘Sakarya’nın huzuru, bizim gururumuzdur.’ Biz her vatandaşımıza, anne-baba ve kardeş gibi yaklaşıp, empati kurarak en iyi hizmeti, güler yüzlü bir şekilde veriyoruz” dedi. 

SUÇLA SİNERJİK MÜCADELESİ

Suçla sinerjik mücadelesi adında yeni bir proje geliştirdiklerini vurgulayan Kaya, “Birbirimizin enerjisini toplayıp bir araya getiriyoruz. Mesela bir trafik polisi sadece trafikle ilgilenmiyor, aynı zamanda başka bir olay meydana geldiği zaman anında müdahale ediyor. Ben anonslarda arkadaşlarımıza ‘birim farkı gözetmeksizin, meydana gelen bir olayda anında müdahale edilecek’ diyorum. Bu işimize verdiğimiz değer ve özveridir” diye konuştu.  

‘İLK BAŞLARDA HAFİFE ALINDI’

Kovid-19 salgını süreciyle ilgili de bilgi veren Kaya, “Salgın ilk başlarda biraz hafife alındı ama baktık ki insanlar bilinçli değil bizde üst rakamlardan cezalar yazdık. Normalde 300 TL’lik ceza kesilecekken, 3 bin TL ve üzerinde cezalar kestik. Sakarya’ya salgın, İstanbul ve Ankara’ya yakın olması münasebetiyle erken girdi. Bizim de bunun önünü kesmemiz gerekiyordu. Emniyet’te çalışan bütün arkadaşlarımızı sokaklara dağıtarak tavizsiz bir şekilde yaptırımlar uygulattırdık” şeklinde konuştu. 

SAKARYA’DA, MASKE UYUMU YÜZDE 95

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun her hafta düzenli olarak toplantılar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kaya, “Bakanımız, pandemi sürecini çok üst düzeyde ve kararlı bir şekilde takip ediyor. Biz de bu talimatlar doğrultusunda tedbirleri kararlılıkla uyguluyoruz. İçişleri Bakanlığı’mızın göndermiş olduğu genelgelere göre, il genelinde denetimlerin yapılması adına heyetler oluşturuldu. İlimizde yüzde 95’lik kesim maskeye konusunda duyarlılık gösteriyor. Bazı yerlerde sorunlar yaşanabiliyor, mesela dolmuşlarda ayakta yolcu taşıyan, yasak olmasına rağmen kahvehanelerde oyunların oynanması gibi durumlar olabiliyor fakat biz bunlara asla taviz vermiyoruz” dedi. 

74 POLİS KOVİD-19’A YAKALANDI

Salgının ilk gününden bu yana karantinaya alınan personel sayısının 286 olduğunu açıklayan Kaya, “Bu arkadaşlarımızın 74’ü virüse yakalanmış. 74 arkadaşımızdan 65’i iyileşmiş, 9’u halen testi pozitif olan arkadaşlarımız. Bunun yanında şu ana kadar virüsten ölen personel arkadaşımızda yok. Salgına yakalanan birçok arkadaşımızda semptomlar görülmüyordu. Bunu gören kişiler, ‘salgından bir şey olmuyor’ düşüncesine kapılabiliyor ama diğer bir taraftan sesi çok kötü olanlar ya da sağlık durumu ağır olanlar görüldüğü ve duyulduğu zaman bir korku yaşanıyor. Bu sefer de kişi tedbirleri sıklaştırıyor. Salgına karşı çok dikkat etmeli ve bilinçli olmalıyız” ifadelerini kullandı. 

5 BİN 700 KİŞİYE CEZA KESİLDİ

Mart ayından bu yana 5 bin 700 kişiye 7 milyon 201 bin 309 TL para cezası kesildiğini açıklayan Kaya, “Kabahatler kanunundan bin 907 kişiye, hıfzıssıhha kanunundan 3 bin 101 kişiye ceza uygulanmış. Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddeden 58 kişiye ceza kesilmiş. Sokağa çıkma yasağı zamanında 18 yaş altına 17 kişiye, 20 yaş altı kısıtlamasında kabahatlerden 338 kişiye, hıfzıssıhha kanunundan 187 kişiye, 65 yaş ve üstü kısıtlamasında kabahatlerden 141, hıfzıssıhha kanunundan 55 kişiye, berber ve kuaför kurallarına uyulmamasından 6 kişiye, düğün ve tören tedbirlerine uymayan 9 düğüne, fazla yolcu taşımaktan 123 araca, işyerinde salgına karşı tedbirlerde aykırılıktan 342 kişiye, maske kullanmamaktan (ikazlar da sayılırsa) bin 367 kişiye, sosyal mesafeye uymamaktan 904 kişiye, sokağa çıkma yasağında ihmal yapan bin 369 kişiye, seyahat izin belgesi olmadan yolculuk yapan 156 kişiye cezai işlem yapmışız” dedi. 

UYGULAMA SADECE SAKARYA’DA VAR

‘Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü olarak salgın ile ilgili Maske İhlal Sorgulama (MİS) adında bir uygulama kurduk’ diyen Kaya, “Uygulamada kişi, kovid-19 salgınından işlen görmüş mü, temaslı kaydı var mı, maske cezası var mı, geçmişte pozitif geçirmiş mi ya da karantina altında olması gerekirken, ihlal etmiş mi’ bunların hepsine erişim sağlayabiliyoruz. İl Emniyet Müdürü olarak vatandaşlarımıza çağrımız; toplumun en ilk başta otokontrolle birbirine çok kenetlendiğini gördük. Hatta biri kurala uyup diğeri uymuyorsa onu uyarıyor. Vatandaşlar, birbirini ikaz edebilir ama bunu çatışmaya götürmeden güzel bir şekilde yapmak gerekir. İkaz ettiğiniz zaman ortamda bir gerilim olursa direkt 155’i arasınlar. Net bir şekilde bize bilgi ve konum versinler. Biz gerekeni yaparız. Salgın hala devam ediyor. Vatandaş olarak da herkesin bir görevi var, bu da kurallara riayet edilmesidir. Rehavete kapılmamak gerekir. Hepimiz, üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmemiz gerekir” diye konuştu. Serkan OK 

Sakarya'da koronaya yakalanan polis sayısı

Korona verisini paylaştı: Sakarya yüzde 95

Sakarya'da koronalılar MİS'ten kaçamayacak


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 13:23
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER