Sakarya'da binlerce kişiye korona aşısı yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona aşısıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı

Sakarya'da binlerce kişiye korona aşısı yapılacak

 Hurriyet.com.tr'nin haberine göre aşı ile ilgili gelişmelerin görüşüldüğü Sağlık Bakanı Koca dikkat çekici açıklamalar yaptı

Görüşmeyi yapan Prof. Osman Müftüoğlu, Koca'nın sözlerini şöyle aktardı:
"Pek çok ülke gibi (mesela Japonya, İngiltere) bizde de aşının ücretsiz uygulanacağı düşüncesindeyim. Birkaç hafta önce Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ile yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak" ifadesini kullandı.

ÇİN AŞISI UYGULANACAK

Müftüoğlu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Pfizer-BioNTech ikilisi 'Yıl sonuna kadar en fazla 20 milyon insana yetecek kadar aşı üretebilirim' diyor. Gelecek yıl için de en fazla 600-650 milyon kişiye yetecek kadar aşıyı üretebilmeyi taahhüt ediyor. Amerika'nın 300, Avrupa Birliği'nin 200, İngiltere'nin 50, Kore ve Japonya'nın 100'er milyon doz aşı siparişi verdikleri eğer doğruysa -ki doğru olduğu anlaşılıyor- özellikle mRNA aşısına hepimizin ulaşması maalesef mümkün görünmüyor. Bu nedenle bazı ülkelerde Çin ve Rus aşılarının da kullanılacağı anlaşılıyor. Biz de zaten yola Çin aşısıyla çıkıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 10:24
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ehli sünnet
Ehli sünnet - 2 ay Önce

Aşı zorunlu degildir umarım