Sakarya'da camiler işte bu tarihte açılacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tüm camilerin 12 Haziran'da ibadete açılacağını duyurdu

Sakarya'da camiler işte bu tarihte açılacak

Camiler ne zaman ibadete açılacak sorusu yanıt buldu. Binlerce müslümanın merak içerisinde beklediği Camiler ne zaman ibadete açılacak sorusu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yanıt buldu.

Birçok Avrupa ülkesinde normalleşme planları çerçevesinde Camiler ve kiliseler ibadete açılmıştı. Mayıs ayı normalleşme planları çerçevesinde yer almayan camilerin ibadete açılması konusu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından duyuruldu. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip corona virüs (Kovid-19) nedeniyle ibadete kapatılan camilerin 12 Haziran'da açılacağını duyurdu.

NAMAZLAR AVLUDA KILINACAK

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kanal 7'de katıldığı sahur programında corona virüs sürecinde camilerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Erbaş "12 Haziran'da camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız." ifadelerini kullandı. Bu durumda gelecek 4 haftada Türkiye'de cuma namazı kılınmayacak.

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 15 Mart'ta yaptığı açıklamada Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verildiğini duyurmuştu.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Tüzün
Kemal Tüzün - 6 ay Önce

bizim dinimiz haricinde kilise veya başka mabefe gitmeden ibadet yapılamıyor. Ama bizim için alaah şah damarı dan daha yakın bedenle ruhun arasında ki buyüzden namazımızı Allah için heryerde eda edebiliriz. İllede camii derseniz buyrun covit 19 sizi bekliyor.. siz takılın din bezirganlarının peşine kuranı okumayarak

Recep karadereli
Recep karadereli - 6 ay Önce

Camiler kısıtlı olarak Cemaate açılmalı!

Salgın dan sonra hayat eskisi gibi yaşanmayacak, o halde bu konuda çözüm tez gelmelidir.
Bu tür taleplerin tümüne "provokasyon" olarak nitelendirenler kul hakkına girmektedirler.
Koronavirüs diğer tüm işleri de kontrol edilebilir de, Camiler de mi edilemez. Camiler "virüs üssü" mü?

Bir yazılım yapılarak, İnternet üzerinden namazı cemaat ile kılmak isteyenlerin kimlik ve telefon numaraları, en yakın iki cami tercihi alınarak, hazırlanan mesafeli duruş kapasiteli cemaat listeleri, her ay tarih tarih çıkarılır. Cemaate mail vb. ile haber verilir. Aylık Listeler camilere asılır. Birer nüsha gelen cemaate dağıtılır.
Herkes sırasını bilir. Yoğunluk olmaz. Hiç değilse başvuru yapan herkes, arada bir Cuma ve cemaate katılabilir.
Müslüman! bu mümkün. DİYANET, çözümü dert etmeli idi.Uğraş vermeli idi. Gecikildi. Görevliler camiye dönmelidir. Neslimizde ahlak ve maneviyat içler acısıdır. ZİNA hutbesi, yasalarla desteklenmelidir.

İbadette avm ler gibi Rızktır, öte dünya için kazanılır. İki dünyayı dengede tutarak yaşanan hayatlar güzeldir.
Doğru gördüğüne doğru deyip desteklemeyen, doğruyu talep etmekten çekinen Müslümana ne diyebiliriz ki!
Bak Sapıklık bile özgür! Sesleri de çok çıkıyor! Yasalardaki hak olanı olmayanda biliyor kullanıyor. Müslüman ülkede zina suç değil.. Sapıklık yasal. Nikahın ahlakı kalmamış. Aileler çöküyor. Umurumuzda olmalıdır Ürkek çekingen adımlar hedefi uzaklaştırır.

Günlük cami cemaati zaten az yoğunluk olmaz, güzel bir organizasyonla sorun çözülebilir. Masrafı büyük bütçeli Diyanet Vakfı karşılayabilir.
Herkes zaten başvurmaz.
Cumalar da, çok başvuru da bireye 2-3 cumada bir cemaate katılım imkanı sunulabilir.
Ara mesafeli! (böyle saf zorunlu hallerde caiz olur sanırım) yeterince cemaatin sıra ile önce cuma daha sonra vakit namazları kılması sağlanabilir.

Maske şart koşulur. Girişte dezenfekte ve ölçümler yapılır.Bu işlemler için listedeki cemaatin yarım saat önceden gelmesi sağlanır. Geç gelen camiye 100 ₺ yardım yapmazsa alınmaz. Namaz ölçümler bitince başlar.
Böylece hastalığa yakalananların, bulaştırma oranı kısıtlanır.Tedavi erken başlar.
Liste harici gelen olursa (kimlik kontrolü yapılır.) müsait mekan varsa camiye 500 ₺ karşılığı alınır. Bu tedbirler doğacak kargaşaları önlemek içindir.
Böyle düşünüyorum.
Herkese sağlıklı huzurlu, mutlu hayırlı gelecek diliyorum.
Selam ve dua ile.
RK
14 Nisan 2020

SIRADAKİ HABER