Sakarya'da durumu ağır kaç korona hastası var?

Aktif vaka sayısının 900'ü aştığı ilimizde hastane doluluk oranı düşük seviyede. Hastanelerde 50'den fazla korona hastası tedavi görürken bunların sadece 10'u yoğun bakımda yatıyor

Sakarya'da durumu ağır kaç korona hastası var?

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK'in haberi

BİRİNCİ DALGANIN İKİNCİ PİKİ

Türkiye, koronavirüste birinci dalganın ikinci pik dönemini yaşıyor. 1000'in altına düşen günlük vaka sayısı, son günlerde 1700'ün üzerine çıktı. Günlük ortalama 50'nin üzerinde vatandaşımızı koronaya kurban veriyoruz ve ağır hasta sayımız da her geçen gün artıyor.

SAKARYA DA FARKSIZ

Sakarya'da da bu durum, ülke genelinden farksız. 5'lere kadar düşen günlük vaka sayımız son günlerde 60'ın altına düşmüyor. 130'lara kadar düşen aktif vaka sayımız ise 1000 sınırına dayanmış durumda. Şehirdeki korona hastalarının büyük bir bölümü evlerinde tedavi görürken yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar hastanede müşade altında tutuluyor.

YOĞUN BAKIM DURUMU

Ankara, İstanbul, Van ve bir çok ilde gündeme gelen hastane doluluk durumuyla ilgili "Sakarya ne durumda?" sorusu da sık sık soruluyor. Koronaya yakalanan 900'den fazla hastanın şu anda sadece 50'den fazlası hastanede tedavi görüyor. Yoğun bakımdaki korona hastası sayısı ise 10. Bu hastaların 5'i ise entübe durumda müşade ediliyor. Korona tedavisi veren Eski Kadın Doğum ile SAÜEAH'ta şu anda yatak sıkıntısı yaşanmıyor.

AZİZ ÖĞÜTLÜ: SAYILARI ARTTIRDIK

Yenihaber'e konuşan Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü hastanelerdeki durumla ilgili, "En çok sorulan sorulardan biri yoğun bakım sorunu. Sakarya'da şu anda yoğun bakım sıkıntısı yok, Toyota'da 55 yatak var 110'a çıkacak, Yeni Kadın Doğum'da 370 yatak var, Eski Kadın Doğum pandemi hastanesi oldu 140 yatak var ve merkez SAÜEAH'ta 530 yatak. Buralardaki yoğun bakım servisleri, ilçelerdeki yoğun bakım sayılarının da artmasıyla şu anda sıkıntıyı büyük ölçüde giderdi. İlimizde şu anda hastanede tedavi gören korona hastası sayısı 50'lerde... Hastanaleri durumu ağır olan hastalara imkan sunması için hep müsait durumda bırakıyoruz" diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE