Sakarya'da kısıtlamalar esneyecek mi? İşte cevabı...

İller için "yerinde karar" dönemine geçilmesiyle birlikte, gözler il yönetimine çevrildi. Bundan sonra kısıtlamaların gevşetilmesi veya arttırılmasıyla ilgili il bazında kararlar verilebilecek. Sakarya'da ise yasakların gevşetilmesi ile ilgili bir surumun henüz söz konusu olmadığı öğrenildi.

Sakarya'da kısıtlamalar esneyecek mi? İşte cevabı...

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından süreçle ilgili kritik açıklamalar yaptı. Salgınla mücadele konusunda "yerinde karar" dönemine geçildiğini ifade eden Koca, vakaların iller bazında incelenerek bölgesel kararlar alınabileceğine işaret etti. Bu gelişme sonrası gözler, il yönetimlerine çevrildi. Artık bulaşı hızı ve vaka sayısı konusunda risk teşkil eden iller için genel değil, özel kararlar alınacak.

SAKARYA NE DURUMDA?

Bu kritik toplantıda gösterilen iller tablosunda Sakarya'da 7 günde 770 yeni vakanın tespit edildiği gösterilmişti. Buna göre Sakarya komşu ilimiz  vaka sayısında Kocaeli'den düşük seviyede. Sayımız Düzce, Bolu, Bilecik, Bursa gibi illerden ise yüksek. İlimizde günlük tespit edilen vaka sayısı ortalama 110 civarında. Uzmanlar, şehirdeki vaka artışının sebebinin ise aşıyla birlikte gelen rehavet ve aile görüşmeleri olduğunu belirtiyor. Sakarya'da yasakların gevşetilmesiyle ilgili bir durum henüz söz konusu değil. 

"AİLE, KOMŞU ZİYARETLERİNİ BİTİRİN"

Sakarya Yenihaber'e Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, sayıların azaltılması "Aile ve komşu ziyaretlerine ara verin" çağrısı yaparak şöyle dedi: "Şehirde salgınla mücadele çalışmalarınız aralıksız devam ediyor. Denetimlerimiz hiç aksamadan artarak sürüyor.  Vatandaşlarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyoruz.  1500’lü rakamlardan 100’lü rakamlara gelmek önemli. Ama daha çok tedbirle sayıyı daha aşağılara çekmemiz lazım. Vatandaşlarımızın özellikle aile, komşu ziyaretleri ve ev buluşmalarına ara vermesi lazım. En büyük bulaş kaynağı bunlar. Yoğun ve fedakarca çalışan sağlık çalışanlarımıza ve kamu personelimize teşekkür ediyorum." dedi.

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 2 hafta Önce

Esnemeği boş verin erenlerde mutasyon görüldü tedbirler dahada artsın hayırlı olsun gezin bakalım bol bol şimdi Allahım yardım etsin