Sakarya'da normale dönüş! Kritik gün...

Sakarya'da vaka sayıları son günlerde 200'lere kadar düştü. Sokak yasakları ve ek tedbirler çok işe yaradı ve ilimiz Kasım ayında yer aldığı "riskli iller" listesinden adını sildirdi. Pazartesi günü SEAH'ta polikilinik ve ameliyat hizmetlerine yeniden başlanacak fakat, şu bilinmeli ki tehlike henüz geçmedi

Sakarya'da normale dönüş! Kritik gün...

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in haberi

VERİLER DEĞİŞTİ
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de ve Sakarya'da da hayatı gfelç eden salgınla ilgili son gelişmeler sevindirici. Kasım ayı başından itibaren tırmanışa geçen vaka ve vefat sayıları yeni yasakların da sayesinde azaldı. 2 bine dayanan günlük vaka sayıları bazı günler 200'lere kadar düştü, 25'lere kadar çıkan korona kaynaklık günlük vefat sayımız artık 5'in altında. Sakarya'da salgınla ilgili tabloda ibre yönünü aşağı doğru çevirdi.


TEHLİKE GEÇMEDİ
Hafta sonu "tam kapanma", hafta içi ise belirli saatlerde uygulanan sokak yasağı iyiye gidişte en büyük rolü oynadı. Bunun dışında ilimizde kafe, restoranların paket servise geçmesi ve sosyal alanların sınırlandırılmasıyla istenen sonuçlar alınmaya başlandı. Kasım ayı başında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "yüzde yüz artış var" dediği ve "riskli iller" listesine yazdığı Sakarya, bu listeden çıktı. Fakat risk azalsa da tehlike henüz geçmedi.


NORMALE DÖNÜŞ!
Bu gelişmelerden sonra şehirde yeniden normale dönüş planları yapıldı. SEAH Merkez Kampüsü'nde Pazartesi gününden itibaren polikilinik ve ameliyat hizmetleri yeniden başlayacak. Bu hastanede daha önce olduğu gibi yoğun bakıma muhtaç ve durumu ağır olan korona hastaları tedavi edilecek. Eski Kadın Doğum ve Yenikent ise yine pandemi hastanesi olarak devam edecek. Sakarya'da bugün bu planlarla ilgili kritik bir toplantı yapılacak. Yoğun bakım yatak doluluğumuz ve servis doluluk oranımız yeniden yüzde 50'lere düştü. Bu gidişin sürmesi için rehavete kapılmamamız ve tedbirleree uymamız gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 08:01
banner3
YORUM EKLE