Sakarya'daki okullarda korona tespiti var mı?

Sakarya'da yüz yüze eğitimin ikinci aşamasında 3 eğitim günü geride kaldı. Peki bu süreçte okullarda pozitif çıkan öğreni, öğretmen oldu mu? Yenihaber'e konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş,"Şu ana kadar okul kaynaklı pozitif tespiti yok. Tüm tedbirleri aldık, taviz vermiyoruz" dedi

Sakarya'daki okullarda korona tespiti var mı?

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in haberi

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İKİNCİ AŞAMA

Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, ilkokul 2, 3, 4. sınıflar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. 8 ay sonra ilk kez okullarında arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşan çocukların mutlulukları gözlerinden okundu.

SADECE BİZİM TEDBİRİMİZ YETMEZ

Peki okulların yeniden öğrenciyle dolduğu ikinci aşamada okullarda pozitif çıkan vaka oldu mu? Bu soruyu Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş cevapladı.

Yenihaber'e konuşan Durmuş, "En son Arifiye de Muhammet Fatih Safitürk'te bir öğrencide vaka çıktı. Ama haberlere farklı yansıdı. Tüm sınıfta vaka varmış gibi... Öyle olmadı. Biz gerekli  tedbiri aldık ve karantina işlemini uyguladık. İnsanların  okul hayatının dışında çevreleriye bir ilişkileri var. Virüs buralarda yakalayabilir. Bütün herkese maske, mesafe ve temizlik  kurallarına uymaya davet ediyoruz. Çünkü bizim okul ortamlarında gerekli önlemleri almamız tek başına yeterli değil, çocuk okuldan çıkıp eve gidiyor. komşuda, pazarda, çarşıda, sokakta dikkat etmezseniz tabiki bulaşabilir." dedi. 

ŞUANDA POZİTİF VAKA  YOK

İkinci aşamanın başladığı 3 günde okuldan temaslı vaka tespiti olmadığını belirten Durmuş,"Sakarya'da şu ana kadar okullarımızdan virüs alan, okulda tespit edilen vaka yok. Zaten Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yaptığı çalışma kapsamında korona testi pozitif çıkan, ya da temaslı olan öğrenciler okul müdürlerinin telefonlarına HES koduyla gelecek. Okul müdürlerimiz okula gelen öğretmen, öğrencide virüs var mı yok mu biliyor olacak. Eğer virüs tespiti varsa ve HES koduyla görüşmüşse bu kişiler okullarda izinli sayılacak ve okullara gelmeyecek. Şu an için okullarımızda tedbir üst seviyede, maske ve mesafe konusunda taviz vermiyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 13:32
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali riza
Ali riza - 3 ay Önce

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158906540209928&id=651949927

Ali riza
Ali riza - 3 ay Önce

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158906540209928&id=651949927