Sakarya esnafı destek bekliyor

Koronavirüs sebebiyle kimi dükkanı kapattı, kimi ise çalışma saatini azalttı. Büyük bir krizin içine giren Sakarya esnafı destek bekliyor. Dükkan sahiplerinden kira konusunda destek beklediklerini belirten CADDER Başkanı Kemal Turgaç, "Dükkan sahipleri bu süreçte esnafa yardımcı olsun. Önümüzdeki 45 gün çok önemli, her şeyin düzeleceğini umuyoruz" dedi.

Sakarya esnafı destek bekliyor

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Koronavirüs salgını, Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya'da da ticareti alt üst etti. Şehir esnafı, virüsün görüldüğü ilk günden bu yana ayakta kalma mücadelesi veriyor. Kent genelinde esnafın bazısı kepenk indirdi, bazıları ise çalışma saatlerinde sınırmalaya gitti. Virüsün, ülkede büyük kayıplara sebebiyet vermemesi için tedbirlere uymaya çalışan tüm iş yerlerinde ticaret büyük oranda yavaşlamış durumda.

PAKET AÇIKLANDI

Hükümet, salgından etkilenen ekonominin ayakta durabilmesi için "Ekonomi Destek Paketi" açıkladı. Bu kapsamda AVM, otomotiv, lojistik gibi sektörlerin muhtasar, KDV, SGK primleri altışar ay ertelendi. Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan borçlarına üç ay erteleme geldi. Ayrıca ödeme konusunda sıkıntıya giren esnaf için bankalar ilk 6 ay ödemesiz 10 bin TL'ye kadar kredi çekme imkanı tanıdı. 

ESNAF DİRENİYOR

Sakarya esnafı ise virüs yayıldığı günden bu yana kira, elektrik, doğalgaz ve su paralarını ödeyebilmek için direniyor. Kentin en işlek noktası Serdivan Kafeler Sokağı ve Çark Caddesi'nde kafe ve restoranların çoğu kepenk indirdi. Yüksek kira ödeyen esnaf, dükkan sahiplerinin insiyatif kullanmasını bekliyor.

45 GÜN KRİTİK

İş yerlerini 09.00'da açıp 17.00'da kapatma kararı alan Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği(CADDER)'nin Başkanı Kemal Turgaç, 45 günlük sürecin kritik olduğunu belirterek dükkan sahiplerine "Destek olun" çağrısı yaptı. Turgaç,"Whatsapp gurubunda durumun analizini yapıp öngörülerimizi paylaşıyoruz. Başta kurumsal firmalar olmak üzere bir çok firma mağazalarını kapattı. 45 gün içinde sürecin olumlu bir duruma geleceğini umuyoruz. En önemli konu kiralar. Hükümetimizin sağlıklı yaptırım kararları alması gerekiyor. Beklentilerimiz dükkan sahipleri tarafından da olumlu karşılanır inşallah. Çünkü bu süreci beraber atlatacağız. Kira uzun süreli bir ortaklıktır. Dükkan sahiplerinin taşın altına ellerini koymalarının tam zamanıdır. Yeniden eski günlerdeki gibi dükkanlarımızın başında hizmet etmeye devam edeceğimiz temennisindeyim.  Hepimiz bu geminin içindeyiz, geminin yüzmesi hepimizin sorumluluğudur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 12:51
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kiracı
Kiracı - 6 ay Önce

Elimizde olmayan Sebeblerden dolayı Hem sağlık hem ekonomi açısından çaresizlik var, umuyorum bütün herkes birbirine destek olur.

- 6 ay Önce

Allah zorunuzu kolaylaştırsın bu zor süreci ülke olarak hayırlısıyla atlatalım insAllah

H.y.
H.y. - 6 ay Önce

Cevremde esnaflik yapan yakınlarım var ve kiralar konusundaki caresiziklerine birebir şahit oluyorum dilerim dukkan sahipleri bu duruma duyarli yaklaşır sorun memleket sorunu şu durumda kişisel menfaatlerimizi bir kenara atip empati yapmamiz lazım milletce bu durumu dayanışmayla atlatabiliriz insAllah

Kemal Şahin
Kemal Şahin - 6 ay Önce

Sırf Kira ile geçinen dükkan sahipleri de var.

SIRADAKİ HABER