Sakarya için kritik 15 gün! Yasaklar genişleyebilir...

Yasak kararları alındıktan sonra geçecek olan 15 günlük süre Sakarya için çok önemli... İşte detaylar

Sakarya için kritik 15 gün! Yasaklar genişleyebilir...

PLANLAR YAPILDI
Bilim Kurulu, son yapılan toplantıda yasak önerilerini sunmuştu. Burada alınan karalar sonrasında bu kez Bakanlar Kurulu yasakları görüştü. Korona salgınında yaşanan hızlı tırmanış göz önüne alınarak yeni bir plan çizildi.


VAKALAR AZALMAZSA...
Alınan önlemler için kritik süreç önümüzdeki 15 gün. Eğer vaka sayıları beklenildiği gibi düşmezse 2. aşamaya geçilecek. Bu aşamada yasaklar genişletilecek. Yani sayılar azalmazsa daha katı tedbirler alma yoluna gidilecek.


OKULLAR BULAŞI DEĞİL
Yapılan son toplantılarda okulların bulaşı kaynağı olmadığı öne sürülüd. Ancak okul içinde değil dışında ve tüm aşamalarında haşanan hareketlilik vaka sayısının artmasında rol oynadı. Bunu içine servisler, velilerin teması, kalabalık ortmaların oluşması süreci olumsuz etkiledi.


HAREKET AZALIYOR
Okulların yeniden internet sistemine alınması, 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri için getirilen sokak sınırlamasının yaklaşık 40 milyon kişini hareketliliğini azaltacak gibi görünüyor.


KISITLAMALAR BAŞLIYOR
Getirilen kısılamalar kadelemeli olarak sürecek. Önümüzdeki süreçte salgının hızı azaltılamazsa hafta sonları tamamen sokak yasağı olacağı, bu yasağın belli saatler için hafta içine de alınacağı belirtiliyor. Şehirler arasında yapılan yolculukların kısıtlanması ise şuan için gündemde değil. 2 haftalık değerlendirme sonunda Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu, yasakların genişletilmesi için karar alabilir

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 12:02
banner3
YORUM EKLE