Sakarya için kritik gün! Yasakların kalkması o detaya bağlı...

Ülke genelinde vaka sayılarına göre 1 Mart itibariyle kademeli normalleşme süreci başlayacak. Sakarya'da ise normalleşmenin başlamasını pazartesi günü açıklanacak olan il bazlı vaka sayıları raporu belirleyecek.

Sakarya için kritik gün! Yasakların kalkması o detaya bağlı...

sakayayenihaber.com - Garip KOCABAY

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü gerçekleşen kabine toplantısının ardanın illerdeki kademeli normalleşme sürecine vaka durumuna göre geçileceğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bugün bir açıklama yaparak, "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşecegiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak" ifadelerini kullandı.

KRİTİK GÜN

Bu açıklamaların ardından Sakarya'da kısıtlamaların esneyip esnemeyeceği merak konusu oldu. Şehirde yasakların esnetilmesi için pazartesi günü açıklanacak olan il bazlı vaka sayıları büyük önem taşıyor. Nitekim o sayıların belirli bir seviyenin altına düşmemesi halide Sakarya'da normalleşme süreci de gecikecek.

770 YENİ VAKA

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde Sakarya'da haftalık vaka sayısı  her 100 bin kişide 76,77 olarak açıklanmıştı. Verilere göre ilimizde 7 günlük süreçte 770 yeni vaka tespit edildi. Bu sayılara göre Sakarya riskli iller arasında yer alırken, bu hafta vaka sayılarında düşüş olması halinde ilimizde de kademeli normalleşme süreci başlayacak.

VALİ KALDIRIM UYARDI

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da bugün bir açıklama yaparak uyarılarda bulundu. Vali Kaldırım yaptığı açıklamada, "Sevgili Sakaryalı Hemşehrilerim; Yasakların kalkması için hepimizin kurallara titizlikle uyması gerekiyor. Daha tedbirli olup vaka sayılarımızı daha da aşağı çekmemiz gerekiyor. Lütfen ziyaret, evlerde toplu buluşma, taziye, nişan gibi bir araya gelmelere ara verelim" dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan nar
Erkan nar - 2 hafta Önce

Bence ramazan ve bayramı dahil serbestlik kalkmasin