Sakarya için kritik hafta! Test sonuçları belli oluyor...

Sakarya'da TÜİK tarafından rastgele belirlenen 370 kişiye yapılan antikor testlerinin sonuçları bu hafta belli olacak. Bu sonuçlarla hastaların koronaya karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı da ortaya çıkacak.

Sakarya için kritik hafta! Test sonuçları belli oluyor...

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Hastalığı Seroprevalans Araştırması’ için, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Sakarya'da rastgele belirlediği 370 kişi filyasyon ekipleri tarafından ziyaret edildi. Çalışma kapsamında her haneden yine rastgele bir kişiye antikor ve PCR testi uygulandı. Araştırma sayesinde ülke ve il düzeyinde hastalık prevalansı (görülme sıklığı), geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik hastalık düzeyi saptanacak.

ANTİKOR TESTİ

Taramalarda vatandaşlardan antikor testi için kan, PCR testi içinse sürüntü örneği alınırken , her iki örnek birlikte değerlendirilerek bireylerin asemptomatik olarak Covid-19 geçirip geçirmediği ve antikor üretip üretmediği tespit edilecek. Bu sonuçlarla hastaların koronaya karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı da ortaya çıkacak.

SONUÇLAR BU HAFTA

Antikor tarama çalışmalarında, sonuçlar bu hafta tüm ülke genelindeki sonuçları ile birlikte belli olacabileceği belirtildi. Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü de sonuçların bu hafta açıklanmasını beklediklerini söyledi.

ÖNCEKİ ÇALIŞMA

Sakarya'da daha öncede yapılan çalışmada 600 kişiye test yapılmış, test yapılan kişilerin antikor oluştruma seviyesi yüzde 2 olarak belirlenmişti.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 15:04
banner3
YORUM EKLE