'Sakarya'ya sokağa çıkma yasağı gelebilir'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, hastanelerdeki doluluk oranının artışı sebebiyle Sakarya'nın da içinde bulunduğu 5 ilde sokağa çıkma yasağının gelebileceğini söyledi

'Sakarya'ya sokağa çıkma yasağı gelebilir'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, bulaşıcılığı önlemek için sıkı önlemler alınması gerektiğini belirterek “Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor.” dedi.  Cinel, ‘Beş il için sokağa çıkma yasağının gelebileceğini’  söyledi.

Bu illerin arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ile birlikte Sakarya'nın da bulunduğu öğrenildi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yoğun bakımların doluluk oranını yüzde 63 olarak açıkladı. İstanbul’da yoğun bakımların büyük oranda dolu olduğu bazı yerlerde ameliyathaneleri de yoğun bakım olarak hazırlandı, agresif bir artışta buraların da kullanılabileceği belirtildi.

Uzmanlar, yoğun bakım yatak ve ekipman sorunundan önemlisinin kişilerin yoğun bakıma gelecek aşamaya gelmemesi olduğuna dikkat çekerek “Bu işten kurtulmak istiyorsak öncelikle birbirimize hastalığı bulaştıracak her türlü şartı ortadan kaldırmamız gerek. Vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir” görüşünü dile getirdiler.

Türkiye’de yetişkinler için 24 bini aşkın yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ancak vaka artış hızıyla birlikte yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının artması nedeniyle bu servislerin yetersiz kalabileceği endişesi de yaşanıyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:48
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine bozkurt
Emine bozkurt - 8 ay Önce

Şimdiye kadar soka cıkma yasa verilmedi hata verselerdi bu kadar olmazdı

Hürriyet
Hürriyet - 8 ay Önce

İnşallah, bağzı insanlar bana birşey olmaz havasındalar

Nihalby
Nihalby - 8 ay Önce

Gelsin zaten millet sokaklarda

Habersiz
Habersiz - 8 ay Önce

Çıksın artık, eziyet çekiyoruz

İsimsiz
İsimsiz - 8 ay Önce

Bencede belirli bir sure yani şu salginin tamamen durmasi icin .sokaga cikma yasagi gelsin.cunki insanlarimiz havalar gunesli oluyor diye disari cikma geregi 6duyuyorlar.

Hadi gari
Hadi gari - 8 ay Önce

Sabahtan akşama kadar onlarca insanla temastayız, ama mecburuz, çıkarsa bir oh çekeriz. Psikolojimiz bozuldu

Cem ardac
Cem ardac - 8 ay Önce

Sokağa çıkma yasağı gelene kadar ölecez.

esrarif
esrarif - 8 ay Önce

tamam olsun bunun tarafindayim fakat şunu belirtmeliyim benim esim calisan insan yarin ihtiyaclari alacakti bu nasıl olcak biz ailece 28 gun oldu evdeyiz sadece bikere babaanneye gitmistik onusayarsak 25 gun..esim is ve alisveris dışı cikmiyor.yarin da zorunlu cikmak zorundaydi neyapcaz onu dusunuyoruz yasli insanimiz var onun ihtiyaclarida alınacaktı.biz bu denli dikkat ederken buna suan üzüldük.. nasip yinede Allah'ım hayrlisiyla insaAllah kurtarır memleketi bu sıkıntıdan.

SIRADAKİ HABER