Sakarya’da ev ev gezilip koronavirüs testi yapılacak

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ev ev gezerek koronavirüs testi yapacak 

Sakarya’da ev ev gezilip koronavirüs testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüsün sebep olduğu Covid-19 (Kovid-19) Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama Çalışması Başlıyor. Bu kapsamda Sakarya’da da, TÜİK tarafından rastgele belirlenecek adreslerde vatandaşlara test yapılacak. 
Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde: 
11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Yeni Koronavirüs Hastalığına karşı ülkemizde Sağlık Bakanlığımız tarafından çok sayıda önlem alınmış ve önemli düzeyde başarılar sağlanmıştır. Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma yapılacaktır.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Haziran tarihindeki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, tarama çalışmasının 153 bin kişiyi kapsayacağını ve 13 Haziran itibariyle 81 ilde uygulanacağını duyurdu.
Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında, doktor / diş hekimi ve hemşireden oluşan sağlık ekipleri, TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası dahilinde kan ve sürüntü örneği alarak Kovid-19 testi yapacak. Test yapılan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı değerlendirilecek. Vatandaşlar test sonuçlarını e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler.
TÜİK tarafından rastgele seçilen hanelere giden sağlık ekibi, aileden olumlu yanıt alması üzerine çalışmalarına başlayacak. Her haneden bakanlığımızca belirlenen yöntemle seçilen kişinin TC kimlik numarası ve cep telefon numarası kayıtları alınacak, ardından hazırlanan anket soruları yöneltilecek. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilecek.
Bu çalışma ile ‘Koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti?’, ‘Bağışıklık kazanıldı mı?’, ‘Koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor?’ gibi sorulara yanıt bulunması beklenmekte. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 15:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahim çevik
Rahim çevik - 4 ay Önce

İyi bir uygulama yalnız rastgele yapılacak deniyor öyle olacana mahalle mahalle yapın daha iyi netice alınır bence

Tuğba kopal
Tuğba kopal - 4 ay Önce

Serbesleme uygulamasına atılan adım tamamen yanış karar ve neden rast gele evlere yapılıyor çok saçma diilmi yoksa çip uygulamasimı yapcaklar test bahanesiyle buda bir soru işareti bırakıyor kafalarda

Takipci halk
Takipci halk - 4 ay Önce

Niçin rastgele herkeze yapılsın ben boşunamı oturuyorum evde hala ne otobüse nede minübüslere binmedim çarşıya adım atmadım vaka yükseldikçe hahroluyorum lütfen hepimize yapılsın test güçleri varsa

Kıymet kukuloglu
Kıymet kukuloglu - 4 ay Önce

Çok memnun olurum benden başlaya bilirsiniz tesekur ederim sağlıklı ömürler

Fşdsn
Fşdsn - 4 ay Önce

Rastgele olması garip geldi

Ali genç
Ali genç - 4 ay Önce

İyi bir uygulama,ciddiyetle yapılırsa yani bilinen bölgelere yapılıp köy ve mahallelere girilmezse uygun olmaz.aylardır evde kal sıloganları ile evden çıkamayan yaşlıları da unutmamak gerekir hayırlı olsun Allah kolaylık versin

Gülden taskaya tanır
Gülden taskaya tanır - 4 ay Önce

Hemen sırayla başlansın rast gele olmaz 24 saat gece gündüz sakarya 3 günde biter tek tek yapılsın . İlk önce gazinolarda çalışan bayanlardan başlayın .

ARİF CENGİZ
ARİF CENGİZ - 4 ay Önce

BANA TEST YAPILMADI DİYELİM,YA BEN TAŞIYICIYSAM,BU HERKES İÇİN GEÇERLİ,BENCE DE TEST HERKESE YAPILMALI


SIRADAKİ HABER