Sakarya'da sıra beklerken öleceğiz!

Sakarya'da uygulanan son planla 302'den yaklaşık 600'e çıkarılan yoğun bakım yatak sayısı da yetersiz kaldı. Korona hastalarıyla dolu olan hastanelerde solunum sorunu yaşayan 15'ten fazla hasta yoğun bakım sırası bekliyor

Sakarya'da sıra beklerken öleceğiz!

SAKARYAYENİHABER.COM-AZİM ÇELİK

SAYILAR AZALMIYOR
Koronavirüs Sakarya'da hayatı her geçen gün daha fazla felç ediyor. 1 ay önce yeniden tırmanışa geçen salgın, sağlık sistemini adeta kilitledi. Yaklaşık 5 bin kişiye test yapılan ilimizde günlük 1500'e yakın vaka tespit ediliyor. Vaka sayısı tırmanışını sürdürdükçe şehirdeki aktif hasta sayısı da artıyor. Bu sayı arttıkça tedaviye ihtiyaç duyan hastaların sayısı da her geçen gün artıyor. Korona tedavisinin yapıldığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi ve Toyota Acil Yardım Hastanesi'nde taburcu edilen sayısı, yeni yatışı yapılan hastaların sayısından az olduğu için sıkıntı her geçen büyüyor. Sakarya'da mevcutta olan yoğun bakım sıkıntısı, sağlıkta ilk gündem maddesi oldu. Ağır hastaların sayısı günden güne artınca yoğun bakımlarda yer kalmadı.


FORMÜL DEVREYE ALINMIŞTI
Pandemiye çevrlien 3 hastanedeki toplam 302 yoğun bakım yatağı dolunca yeni formül devreye alındı. SEAH'taki boş alanlar ve Yeni Kadın Doğum'daki sığınak bölümü yoğun bakıma çevrilince bu sayı yaklaşık 600'e çıktı. Doluluk oranı buna rağmen yine yüzde 100 seviyesine ulaştı. Dün itibariyle yoğun bakım sırası bekleyen hasta sayısı 15'in üzerine çıktı. Türkiye'deki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 70'i aştığı bugünlerde komşu illerimiz Kocaeli, Düzce, Bolu'da ve özel hastanelerde de yer bulunamayınca hastalar serviste beklemek zorunda kaldı. Yetkililer bu sürecin aşılabilmesi için vatandaşlara "Zorunlu olmadığınız sürece evden kesinlikle çıkmayın" şeklinde uyarılar yapıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 15:04
banner3
YORUM EKLE