banner67

Sakarya'da yeni korona planı: Eskiye dönüş!

Koronavirüs vaka sayılarının hızla arttığı Sakarya'da pandemi hastaneleri dolmak üzere... SAÜEAH yeniden pandemi hastanesine dönüştürülebilir

Sakarya'da yeni korona planı: Eskiye dönüş!


sakaryayenihaber.com - Kaan GÜMÜŞEL
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk haftalarında Serdivan'daki Toyotasa Acil Yardım Hastanesi pandemi hastanesine dönüştürüldü. 
Bu hastanenin vakalara yetmemesi sebebiyle Sakarya Ünniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) merkez kampüsü pandemi hastanesine dönüştürülürken korona hastaları burada tedavi edildi. 
Vaka sayılarının azaldığı yaz aylarında SAÜEAH'taki diğer poliklinikler hizmete açıldı.

ESKİ DOĞUMEVİ PANDEMİ HASTANESİ OLDU
Ancak sonbaharla birlikte vaka sayıları hızla tırmanışa geçince, ilk olarak şehir merkezindeki eski doğumevi pandemi hastanesine dönüştürüldü.
Burada kapasite dolmaya başlayınca da 2 Kasım'dan itibaren Yenikent Devlet Hastanesi de pandemi hastanesi yapılarak diğer poliklinikler durduruldu. 

KAPASİTELER DOLUYOR
Gelinen noktada ilimizde günlük pozitif çıkan testler 1000'in üzerine çıktı. Pandemi hastanesi (eski doğumevi) neredeyse tamamen doluyken, Yenikent'in doluluk oranı yüzde 50 seviyesinde...

SAÜEAH'A DÖNÜŞ HAZIRLIĞI
Valilik ve sağlık kurmayları önümüzdeki günlerin hazırlığına başladı. 
Yaklaşık 600 yatağın bulunduğu SAÜEAH merkez kampüsünün yeniden pandemi hastanesine dönüştürülmesi üzerinde çalışılıyor. 
SAÜEAH ile ilgili kararın hazırlıklar tamamlandıktan sonra açıklanması ve Yenikent Devlet Hastanesinin normale dönmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 14:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yenikent hemşiresi
Yenikent hemşiresi - 4 ay Önce

Kardeşim ya dalga geçiyorsunuz yada ısmarlama haber yapıyorsunuz. Ne demek vakalar çok arttı, Doğum evi doldu, 1000 üzerinde pozitif vaka var ama nedense yenikent yüzde 50 dolu. Yenikent yüzde 50 doluysa o zaman zaten başka hastaneye gerek yok. Ya bilmiyorsunuz gerçekten ne olduğunu Yada böyle bir haber yaparak bu haberin birileri tarafından ısmarlandığı ortaya çıkmakta. Şu ilde artık herkes anlamalı yenikent devlet hastanesi kadar iş üreten hiç bir hastane olmadığını. Bırakın yapıyorsanız da gerçek doğru dürüst vede tarafsız haberler yapın. İnsanların emekleriyle dalga geçmek, orada canı burnunda çalışan insanları bu şekilde göstermeye kimsenin hakkı da yok Haddi de. Pandemi in başladığı o 3 aylık dönemde de yenikent temiz hastane yüzde 500 kapasiteyle çalışıyor normal diğer vakalarda yetmiyordu o zaman niye yazmadınız. Yanlış haber yaparak insanlarında algılarıyla oynamayın, benim bu a haberden anladığım ya birileri hala algı yaratmak peşinde, yada siz bu konu hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Bırakın işini yapan insanlarla uğraşmayın herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın. Hakkını versin. Üst yöneticiler de biraz sahaya inip çalışanların sıkıntı ve fikirlerini dinlesin. İşte ozaman sağlıkta ileri gitmeye başlayacağız.

tamerkekilli
tamerkekilli - 4 ay Önce

Yenikent daha yüzde elli dolu olunca başka bir hastaneyi krono Hastanesi'ne çevirmeye gerek var mı. Bence hastane tam dolmaya başlanınca buna karar verilmeli. Bir de bir ara orta atıldı.pandemi hastanesi yapılacak diye erenlerde yer bakıldı.ben şahsen böyle bir hastane yapılabileceğine inanmıyorum. Hastane yapılmasının kronovirüsten önce ne kadar önemli olduğunu yorumlarda çok yazdım. biz zaten çok geride kaldık sağlık konusunda çevre illerden. Bazen gazetelerden okuyorum büyükşehir belediyesi pandemi hastanesi için şu kadar ödenek ayrıldı diye. Bazen de imam hatip lisesi için Halit evin gibi senpilic gibi iş insanlarının yardımda bulundugunu okudum veya öyle anladım. Gönül isterki boyle bir hastanenin yapımı için ak partili iş adamları ve toprak sahipleri örnek olsun.bir bağış listesi tutulsun ve bağış tutarlari topluma açıklansın. Böyle bir hastane yapımı başka salgın türleri için de lazım. Ben şahsen Toyota Hastanesi'nin bir an önce bitirilmesini ve bölgenin ihtiyacını karsilamasini istiyorum. Araştırma hastanesi her konuda bize çok lazım. Kalp hastaları gözle ilgili ameliyat bekliyenler protez ameliyat bekliyenler derken bu hastane tamamıyla pandemi hastanesi olmamali

Vatandaş
Vatandaş - 4 ay Önce

Bir önce ki pandemi de bütün yükü taşıyan Yenikent devlet hastanesi oldu ve şu an Seah yarı yarıya ve toyota temiz Hast. Olarak kasım itibari ile başladı. Toyota tüm acil vakaları yoğun bakım şartlı olması halinde çoğunu alamıyor ve haliyle seaha göndermek zorunda. Seah kilitlenmiş durumda bir yandan covid Li hastalar bir yandan acil vakalar.bir önceki sistem de yapmak kimin işine gelmedi ? Hiç bir aksaklık olmadan idare edildi şimdi ise 10 gün olmasına rağmen Yenikent ful dolu %50 yalan ....