Sakaryalılar rehavete kapılıyor

Kovid-19 salgını nedeniyle vakalar tekrardan ülkemizde ve ilimizde tırmanışa geçerken Sakaryalılar, vatandaşların rehavete kapıldığını söyledi 

Sakaryalılar rehavete kapılıyor

Merve Kurtulan/ Serkan Ok 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde vakaların artışa geçmesiyle birlikte yasaklar tekrardan gündeme geldi. Ülke genelinde salgına karşı tedbir alınmaya devam ediyor. 81 ilde maske takma zorunluluğu gelirken, 65 yaş ve üstüne tekrardan kısıtlama geldi. Sakarya’da günlük vakalar 2’lere kadar düşerken, tekrardan 90’lara kadar yükseldi. Sakarya’da şu anda aktif vaka sayısı ise binlere dayandı. 
‘MASKESİZ HALAY ÇEKİLİYOR’
Sakaryalıların pandemiyle savaşı ve alınan tedbirlerin yeterliliği konularını Sakarya Yenihaber Gazetesi muhabirleri olarak sizler için derledik. Pandemi sürecinde Sakarya halkının dikkat etmediğini söyleyen Nurefşan İnekçioğlu, ‘’Düğünler ve eğlencelere katılanlar şu dönemde çok fazla arttı, maskesiz halay çekiyorlar. Kendi başlarına gelmeyeceğini düşünerek önlem almıyorlar. Yaşıtlarım maalesef arkadaş ortamında sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat etmiyorlar” dedi. 
‘VAKALAR ARTIŞ GÖSTERECEK’
Öte yandan kış mevsiminin gelmesiyle birlikte vakaların artış göstereceğini söyleyen İnekçioğlu, “Salgına karşı tedbir amaçlı eğitim-öğretimde uzaktan eğitim modeline geçildi. Bunun en büyük nedeni ise tedbirsizlik. Herkes salgına karşı duyarlı olup tedbirlerini zamanında alsaydı, şu anda bu sorunları yaşamıyor olacaktık. Okula gidemediğimiz için üzgünüz” şeklinde sitemde bulundu. 
‘SAKARYALILAR DİKKAT ETMİYOR’
Kısıtlama getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar ise, sosyal mesafe ve maske kuralına Sakaryalıların dikkat etmediğini söyleyerek, “Her alanda rehavete kapılma var. Özellikle gençlerimiz bu konuyu dikkat almıyor. Son zamanlarda düğün ve cemiyetlerin yapılmasıyla birlikte vakalar tekrardan artışa geçti. Tedbir amaçlı bizlere de kısıtlama getirildi. Biz evdeyiz fakat bizimle yaşayan aile fertlerimiz genç ve çalışıyor. Bizlere kısıtlama getirmekle tedbir almak yeterli değildir” dedi. 
‘VATANDAŞ VURDUMDUYMAZ’
Vatandaşın bilinçsiz ve vurdumduymaz olduğunu söyleyen 65 yaş ve üstüler, “En büyük sıkıntı Kurban Bayramı’ndan sonra başladı. Bayramda herkes aile ziyaretlerine ve tatile gitti. Devlet, normalleşme sürecine çok hızlı geçiş yaptı. Normalleşme süreci için henüz erkendi. Herkes rehavete kapılınca vakalar tekrardan arttı. Gerekli tedbirler alınmalı. Bunun yanında vatandaşa da büyük görev düşüyor, vatandaş vurdumduymaz olmamalı. Salgın için cezalar artmadığı takdirde sayılarda artışlar yaşanır” diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 14:26
banner3
YORUM EKLE