SEAH Acil'de korona riski böyle azaltıldı!

"Pik" döneminde sistemin kilitlenme noktasına geldiği SEAH'ta devreye alınan yeni değişikliklerle yatak sorunu çözüldü. Boş alanlarda 36 yataklı yoğun bakım oluşturuldu, Acil'deki kullanılabilir alanlarda 43 yataklı müşade alanı hazırlandı. Bu çalışmayla SEAH Acil'de korona olan hastalarla, olmayanlar ayrılarak bulaş riski azaltıldı

SEAH Acil'de korona riski böyle azaltıldı!

sakaryayenihaber.com -

Yoğun bakım yatağı ve doluluk konusunda sorun yaşanan SEAH'ta yapılan yeni çalışma adeta "nefes" oldu. Peki, son devreye alınan planla neler değişti?

Şöyle açıklanabilir: 

*SEAH merkez binadaki Yenidoğan Yoğun Bakım'da 11, doğumhane alanında 18, ve çocuk yoğun bakım alanında 7 olmak üzere hastanede toplam 36 yeni erişkin yoğun bakım yatağı hizmete alındı.

*Ayrıca hastanede bulunan "yeşil alan" kapsamındaki polikilinikler Eski Kadın Doğum(Pandemi Hastanesi)'a alındı. Yeşil alan için ayakta gelen hastalara burada hizmet verilmeye başlandı.

*Bunların dışında ise SEAH Acil Servis'te bulunan derslik alanında 15 yataklı müşade alanı oluşturuldu. Acil'deki diğer boş olan bölümlere de yerleştirilen yataklarla birlikte burada toplam 43 yataklı 3 farklı müşade alanı hazır hale getirildi.

Hazır hale getirilen yeni yoğun bakım yatakları yakında hizmet vermeye başlayacak. Yapılan bu çalışmayla birlikte, korona şüphesiyle hastaneye gelen ve pozitif olan hastalarla diğer hastaların arasına mesafe koyulmuş oldu. Bu sayede hastanedeki bulaş riski ortadan kaldırıldı.

SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, yeni planda yapılan değişiklikleri işte böyle anlattı: "Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları servislerinin yeni binaya taşınmasıyla birlikte merkez binamızda bulunan Yenidoğan yoğunbakımda (10+1), doğumhaneden boşalan alanda (18), çocuk yoğun bakım alanında ise (7) olmak üzere toplamda 36 erişkin yoğunbakım yatağımızı hastanemize kazandırdık. Yeşil alan poliklinikleri pandemi hastanesine (eski doğumevi) taşınarak ayakta gelen hastalara hizmet vermeye başladı. Hastanemize ambulansla gelen veya bireysel başvuran sarı alan hastalarına ise iki farklı başvuru alanı oluşturuldu. Acilde bulunan derslik alanlarında yapılan çalışmayla da 15 yataklı müşahede alanı oluşturularak, korona olan ve olmayan hastaların bulaş riski en aza indirilerek birbirinden ayrılmaları sağlandı.”

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 20:01
banner3
YORUM EKLE